Michel Butor'un derecelerinde metinlerarası ilişkiler
Intertextual relations in degrees of Michel Butor
  1. Tez No: 187008
  2. Yazar: RAHİME ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRAL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dereceler, Michel Butor'un dördüncü ve son romanıdır, yazar bundan sonra romanyazmaya son vermiştir.Dereceler, yazarın I. Dönem yapıtları (romanlar) ile II. Dönem yapıtları (anlatılar,denemeler) arasında bir köprü oluşturur, bu da tekli bir yapıdan çoklu bir yapıya geçişingöstergesidir. Roman, yapısındaki Metinlerarası unsurlar nedeniyle incelenmektedir.Metinlerarası ilişkiler, bir ana metinde yer alan yabancı unsurların tümüneyapılan açık veya kapalı göndermelerdir.Söz konusu roman üç bölümden oluşmakta ve konu olarak bir Paris lisesindeAmerika'nın Keşfi ve Fethi dersi işlenmektedir.Kitap, mitolojik ve tarihsel konuları işleyen pek çok yazınsal yapıtladesteklenmektedir. Yazınsal yapıtların ve çok ünlü kişilerin varlığı kitabı bir kültürelbuluşma yerine dönüştürdüğü gibi okul programının yürütülmesine de yardımcıolmaktadır.Bakış açılarının çeşitliliği, alıntı gönderme ve anıştırmaların yoğunluğu, yapıta çokseslilik kazandırmakta ve bu yönüyle Dereceler okuru araştırmaya zorlayan, isteklendirenbir kütüphane görüntüsü sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Degrees is the fourth novel of Michel Butor, after which he put an end to writingnovels.Degrees has established a bridge between Romanesque I and Romanesque II ofMichel Butor which presents a transition from individual aspect to collective aspect in thework. The novel had been studied by his intertextual construction. The intertextuality is thepresence of alien elements to which a work alludes in an explicit or implicit manner.The subject novel comprises of three chapters and depicts, as subject, a lessen in ahighschool in Paris: ?the discovery and the conquest of the Armerica?.The book makes use of various literary texts based on the historical andmythological events. A presence of literary texts, very well-known persons transforms thebook into a place of cultural reassembly on the one hand, and helps realise the scholarprogramme on the other hand.Multitude of the points of view, abundance of the references, the citations and theallusions gives it a polyphonic aspect and, in this regard, Degrees presents an image oflibrary that forces, encourages the reader to make research.