Michel Butor'un zamanın kullanım çizelgesi ve Alain Robbe-Grillet'nin Silgiler adlı eserlerinde 'şüphe' ve 'araştırma' izleklerinin karşılaştırılması
The comparison of the themes 'doubt' and 'research' in 'Passing Time' by michel butor and 'Erasers' by Alain Robbe-Grillet
- Tez No: 228102
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRAL ÖLMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
?Silgiler? Alain Robbe-Grillet'nin, ?Zamanın Kullanım Çizelgesi? de Michel Butor'un aynı dönem eserleridir. İki roman da yeni roman akımına dâhil olmaları ve polisiye roman türüne yakınlıkları açısından incelenmiştir.Bu inceleme yapılırken ?şüphe? ve ?araştırma? izleklerinin, birbirini izleyen süreçler olduğu gerçeğinden yola çıkılmıştır.Çalışmanın sonunda, ?şüphe? ve ?araştırma? izleklerinin, eserlere polisiye roman özelliği kattığı, şüphe duygusu araştırmaya dönüştüğünde, roman kahramanlarını yönlendirdiği saptanmış ve böylece, yeni roman yazarlarının, kendilerinin de açıkladığı gibi, romanın bir laboratuvar olduğunu kanıtladıkları anlaşılmıştır. Öte yandan, günümüz dünyasında kullanılmayan tekniklerin yerini yenilerinin alması gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
?Erasers? by Alain Robbe-Grillet and ?Passing Time? by Michel Butor are novels that belong to the same period of time. These novels had been studied by that they are included in new novel school and their proximity to crime novels.In this study, it?s a fact that the themes ?doubt? and ?research? are processes that follow each other.Finally, it had been seen that the themes ?doubt? and ? research? add a characteristic of crime novels to these works and when the sense of doubt transformed into research, it manipulated the heroes of the novel. It?s been realized that the new novel school writers proved that novel is a labratory. Besides, it?s necessary to replace the old techniques with the new ones.