Finansal piyasalarda düzenleyici otoritelerin entegrasyonu
Integration of regulatory authorities in financial markets
- Tez No: 187010
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN BAYAZITLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
TEZ ÖZETÖzellikle 1990 yılların sonralarından itibaren, finansal piyasalarda düzenleyici vedenetleyici olarak görev alan otoritelerin yapılanmasında önemli değişiklikler görülmüştür.Bunlardan en önemlisi finansal piyasaların farklı alanlarını düzenleyen otoritelerin tek bir çatıaltında toplanmasıdır. Düzenleyici otoritelerin entegrasyonu olarak tanımlanan değişikliğininen önemli gerekçeleri, finansal kuruluşlar tarafından sunulan hizmetlerin giderek benzeşmesi,?finansal holdingler?in etkin rol oynaması ve ölçek ekonomilerinden faydalanma arzusudur.Finansal düzenleyici otoritelerin entegrasyonu yönünde bir çok argüman ileri sürüldüğü gibiaksi yöndeki görüşler de oldukça önemlidir. Mamafih, lehte ve aleyhte olan görüşlerden çokfinansal sektörlerin kendi dinamikleri asıl belirleyici rolü oynamaktadır.Bankacılık, sermaye piyasası ve sigortacılık gibi finansal piyasaların farklı alanlarındafaaliyet gösteren finansal kuruluşların, farklı riskler ile karşı karşıya kaldıkları açıktır. Riskfarklılıkları ilgili sektördeki düzenleyici ve denetleyici otoritenin algılayışını ve bakış açısınıda belirlemektedir. Her sektörde, düzenleyici otoritenin risk algılaması, riskleri bertaraf etmeteknikleri birbirinden ciddi anlamda farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar nedeniyledir ki,entegrasyon sürecine önemli eleştiriler de getirilmektedir.Finansal düzenlemelerin amaçları sistemik riskin engellenmesi, yatırımcılarınkorunması ve rekabetin sağlanması olarak konulduğunda tek düzenleyici otoritenin buamaçlara ulaşma ve amaçlar arasında denge kurma konusunda ne kadar etkin olabileceğikonusundaki şüpheler artmaktadır.Bu çerçevede, düzenleyici ve denetleyici otoritelerin tek bir çatı altında entegrasyonu,etkinliğin sağlanması ve sistemik riskin engellenmesi konusunda tek ve kaçınılmaz çözümolarak algılanmamalıdır. Entegrasyon yaklaşımını bir moda olarak benimsemektense herülkenin kendi piyasalarına ilişkin özellikleri, kültürü ve diğer değişkenleri dikkate alarak birpolitika belirlemesi daha gerçekçidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEspecially beginning with the end of the 1990?s, great changes in the structural aspectof financial regulatory and supervisory authorities had begun to take place. One of thisstructural change is the integration of regulatory and supervisory authorities in financialmarkets. The most forthcoming drivers for this change are; the blurring of the servicesperformed by financial institutions, the formation of financial conglomerates and to gainbenefits from the integration. Although there are a lot of advantages which are cited by theresearchers, there are also great amount of opponents. However, the main determinant mustbe the dynamics of the financial markets itself.Financial institutions operating in different segments of financial markets are all facedwith different types of risk exposures. As a consequence, the differences in risk perceptionsalso determine the regulatory authorities? approaches and standpoints. Therefore, riskperception and the methods to minimize these risks seriously differ according to eachregulatory authority. Because of theses differences, a great amount of critics is broughtagainst the integration.When the goals of the financial regulation are brought up as the minimization ofsystematic risk, protection of investors and ensuring the competition, the doubts about howthe integrated regulatory authority will achieve and balance all the objectives effectively, raiseconsiderably.In this sense, the integration of regulatory authorities is not to be regarded as the finaland optimal solution for the effective regulation and supervision of financial markets. It willbe a more logical solution to determine a policy taking into consideration the characteristicsof each countries own financial markets, cultural background and other dynamics instead ofaccepting the integration of financial regulatory authorities as a ?fashion?.