Toplum kalkınması bağlamında il özel idareleri
The Special government of provience interms of society's development
- Tez No: 187011
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özellikle 1950' li yıllardan sonra ulusal kalkınma da hangi araçlarınkullanılacağı tartışılmıştır. Toplum kalkınması terimi de o dönemlerde etkin olarakkullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de bu etkinlik devam etmektedir.Tezimizde amacımız öncelikle toplum kalkınması ve il özel idaresiniaçıkladıktan sonra il özel idaresi'nin kontrolü altında ne gibi çalışmalar yapıldığınıaçıklamaya çalışacağız. Bu açıklamalar sırasında mülki idarenin yaptığı çalışmalarörneklerle açıklanmaya çalışılacaktır.Özellikle il özel idarelerinin idari yapısı 5302 sayılı yasa ile yapılan değişikliklerana çerçeve içerisinde incelenecektir. Vali, il encümeni, il genel meclisi'nin görevlerikarşılaştırılmalı olarak anlatıldıktan sonra, il özel idare literatürüne yeni giren il genelsekreteri kavramı da açıklanmaya çalışılacaktır.Toplum kalkınmasının mali boyutunu yakinen ilgilendirdiğinden il özelidaresinin gelir ve giderleri de açıklanacaktır. Asıl çalışmanın ana noktaları 3.bölümde açıklanacaktır.l özel yönetimi kavramının ilçe özel yönetimine dönüşüp dönüşemeyeceğiTokat sempozyumunun ışığı altında değerlendirilecektir. Yönetim sisteminin genelsorunları irdelendikten sonra günümüzün tartışılan konularından olan yerelleşmebölgesel ayrımcılığa yol açar mı? Konusu irdelenecektir.VIl sisteminin temel sorunları ile l Özel darelerinin gerekliliği tezimizin sonaşamasını oluşturacaktır. Amacımız yerelleşmenin şart olduğu yönetim sistemimizinmerkezle koordinasyonu nasıl sağlanacak onu araştırılacaktır.Merkezin atanmış bir memuru olan Vali'nin seçilmiş bir l Genel Meclisi ileülkenin kalkınmasında nasıl rol alacakları tartışılacaktır. Seçilmişler ile atanmışlarınkoordinasyon altında çalışmalarının meyveleri bu çalışmamızda Şirvan örneği, TokatÖrneği vb. çalışmalar ile desteklenecektir.Son yapılan Mahalli idareler reformunun ne getirip ne götürdüğüne tezimizkapsamı dâhilinde olacaktır. Bu çalışma ile 1950' li yıllarda başlayan toplumkalkınması akımına 2000'li yıllarda nasıl bir hal aldığı göz önüne getirilecektir. Eğerbu çalışmalar devam edecek ise hangi alanlarda çalışmaların daha kapsamlı olacağıaçıklanılmaya çalışılacaktır.Son olarak l Özel darelerinin toplum kalkınmasında hangi noktalarda hangiçalışmaları, ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışma bir nokta da bugüne kadaryerelin imkânları ile merkezin dengesini sağlamaya çalışan ve çalışarak Mülki dareAmirlerinin de çalışmaları gözler önüne serilecektir.VII
Özet (Çeviri)
Especially after 1950 s? it is discussed that which tools would be used onnational development. The term ot Society?s Development was started to be usedeffectively. This effectiveness is going on nowaydays as well.n our thesis, our aim is first of all, after explaining Society?s Development andSpecial Government of Province, we?ll try to explain what kind of works are beingdone under the control of Special Government of Province. During theseExplanatlons, the works made by civil Government are going to be tried to beexplained.Especially the administrative strueture of Special Government of Province, thechanges made by the low numbered 5302,will be checked in basic settings. After theduties of Gavernor, Province Council, General Parliament of Province have been toldthe concept of General Secretary of Province which entered to the literature ofspecial Governmet of Province new will be tried to explain as well.The incomes and outcomes of Special Goverment of Province which is closelyrelcated to the economic dimension of development of society will be explained aswell. The basic points of real work will be explained in the thirt part.The subject of weater ıf the Special Goverment of Province will turn intoSpecial Goverment of District ar not will be appreciated under the light of symposiuma Tokat. After the general problems of mamagement system have been examined,VIIIthe subject of wheather the localization, which is one the subjects being discussed,causes to regional distiaction or not will be examined.The bacis problems of the system of province and the necessity of the specialGovernment of Province will build the last stage of our thesis.our aim is to researchhow will the coordination of management system where the localization isneccessary with the centre will be supplied.The subject of what kind of role will the the Governor, who is an appointed civilcervant of the centre, take on the development of the country with a GeneralParliement of Province, which ıs selected, will be discussed. n our this work, thefruits of the working of the appainteds and selecteds under a coordination will besupported with the examples of Şirvan, Tokat etc.What did the reform of local Goverments, which is prepared lastly, bring andwhat it old take will be in the extent of our thesis. By this work, how did the trend ofsociety Development which started in 1950 s? become in 2000 s? will be introduced. fthese workings will go on areas the workings will be more extensive are going to betried to be explained.Lastly , in which points which workings are tried to be exhibited on society?sdevelopment of Province. n one point, by this working, the workings of Governas ofCivil Admmistration who tried to supply the balance of the oppotunities of the localand centre will be introduced as well.IX