Kamu yönetiminde şeffaflaşma ve bunun idari usul yasa tasarısı açısından değerlendirilmesi
The Transparency on the public administration and evaluation of it by the draft of administrative procedure legislation
  1. Tez No: 187018
  2. Yazar: ÖMER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Özcan, Ömer, Kamu Yönetiminde Şeffaflaşma ve Bunun dari Usul Yasa TasarısıAçısından Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Birgül AymanGüler, 104 s.Şeffaflık, karışık işlerin düzenlenmesini, gizli kalmış muhtemel hukuk dışıdavranışların açığa çıkarılmasını ve bunları sağlamaya yönelik bir çalışma ortamınınoluşturulmasını ifade etmektedir.Şeffaflığı sağlama anlamında hedeflediğimiz idari usul, genel olarak idarenin,bireylerin hak ve menfaat alanlarına kamu kudreti vasıtaları ile müdahale etmeden önce,hukuken düzenlenmiş bir prosedür çerçevesi içerisinde, yargılama organlarının hükümvermek üzere yaptıkları soruşturmaya, benzer bir soruşturma yapması ve ilgililere iddia vesavunmada bulunma imkanını vermesini ifade etmektedir.darenin tek yanlı karar alma faaliyetindeki, gizliliğin kaldırılmasını ve idariişlemlerin tesisi konusunda usulün açıklığa kavuşturulması sayesinde idari işlemin yapılışsürecini gören, bu süreci izleyen ve hatta bu sürece katılan bireyin, idareye karşı güveniartacak ve ona karşı olan kuşkuları da kalkacaktır. Böylece idarenin yıpranması da en azainecektir.Ayrıca yönetime katılımın sağlanabilmesi için, yasal ve kurumsaldüzenlemeler yapılması, açıklık ve gizlilik kavramları ile bilgi edinme hakkınındaha detaylı olarak yasalarla düzenlenmesi ve bürokratik anlayışa dayalı yönetimanlayışından vazgeçmek gerekmektedir. Çarpık ve hizmet üretmeyen bürokratikyapı, ancak demokratik ve katılımcı yaklaşımlarla ortadan kaldırılabilir. Halkadayanan ve verimli bir yönetim yapısı oluşturabilmek için, hizmetten yararlananinsanların hizmeti denetlemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ÖZCAN, Ömer, The Transparency on The Public Administration and Evaluation of it byThe Draft of Administrative Procedure Legislation, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr.Birgül Ayman Güler, 104 p.The transparency is the meaning of; straightening of disorganized affairs, andsurfacing of some prospective outlaw behaviors, and organizing of an environmentalactivity for providing of these results.In general, the aimed administrative management procedure, in order toprovide transparency, and prior to the interference of the administration on the individual?sright and benefit fields by the public power means, and within the borderlines of aprocedure which is regulated by legislations, and to make an alike investigation with theadjudicate organ?s investigation concerning on verdict, and stating of giving possibilities toclaim and defend to the related parties.To abolish the secrecy on one sided decision making activity of the publicadministration?s and the transparency on the procedure of the administration?s in whichhas been constructed on the administrative actions, would encourage the individuals tobelieve in the public administration and move off the doubts which had been concentratedon. Thus to lose much of the administrations force will be lessen.On the other hand, for provision of participation to the administration, somelegal and institutional regulations should be constructed, and the concept of transparencyand secrecy, and knowledge provision rights should be regulated by laws illustratedand to abandon the administration depending upon the bureaucraticunderstanding. The bureaucratic construction which is basically unsound and flawedand not producing service may be eliminated by democratically and participatorapproaches. In order to produce an improvemental and public supportedadministrative construction, the public who are benefiting form the services has toaudit the servicing.