Principatus devri Karia'sında Leiturgia ve Arkhe üstlenen kadınlar
Women holding Liturgy and magistracy in Caria in the period of the Principate
- Tez No: 187020
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ŞENTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada esas olarak Principatus Devri (M.Ö. 27-M.S. 283) Karia Bölgesi'ndeleiturgia ve arkhÄ üstlenen kadınlar ve bu kadınların yasal, ekonomik ve toplumsalkonumları arasındaki ilişki hakkında cevaplar bulunmaya çalışılmıştır. Böylece,amaç, Karia'da kadınların üstlendiği leiturgia ve arkhÄ türlerini ve onların kamualanında önemli roller almasını sağlayan süreci etkileyen yasal, ekonomik vetoplumsal unsurları ortaya koymaktır.Prosopografik yöntemle hazırlanan bu tezin gelişme bölümü, varlıklarındansadece epigrafik ve nümismatik malzeme sayesinde haberdar olduğumuz,?Principatus Devri Karia'sında Leiturgia ve ArkhÄ Üstlenen KadınlarınProsopografyası?na ayrılmıştır. Prosopografyada, her kadına ayrılan alanda orijinalbelgeler ve modern literatür bilgisi verilmiş; daha sonra, her kadın kökeni, aileilişkisi, evliliği, ekonomik ve yasal durumu ve en önemlisi kendisinin ve aileüyelerinin kariyerine ilişkin çeşitli sorulara cevap verecek biçimde ele alınmış; ensonda ise, belgelerle ilgili tarihlemelere yer verilmiştir. Bir kadınla ilgili daha çokbilgiye ulaşmak amacıyla, ilişkili oldukları diğer kadınlara yapılan göndermelerin tektek izlenmesi gerekmektedir.Karia'da üst sınıfın zengin ailelerinden gelen kadınlar, servetlerini kent yararınakullanarak, epÅnymos stephanÄphoria ya da imparatorluk kültü başrahipliği gibi ensaygın ve masraflı görevlere gelebiliyordu. Kadınların geldiği üst düzey makamlarınen önemli ortak özelliği törensel ve mali yanlarının ağır basmasıydı. Kuşkusuz,rahibelik hâlâ kadınların en sık üstlendiği görevdi; ancak, bu dönemde birçokrahiplik dinsel işlevinin yanı sıra önemli kamusal işlevler de yüklenmişti.
Özet (Çeviri)
This study is mainly aimed at providing answers about the relation betweenwomen holding liturgies and magistracies and their legal, economic and socialposition in Caria in the Principate, the period between 27 BC and 283 AD. Thus, ourgoal is to determine all sorts of liturgies and magistracies which women occupied,and to reveal the legal and economic as well as the social components that affect theprocess for women playing important public roles.The main chapter of the thesis is reserved for the prosopography of womenholding liturgy and magistracy in Caria in the period. Thus, in each part of theprosopography used for studying women, where the original documents and theinformation of modern literature are offered, each woman is examined to learn abouther origin, family, economic and legal position, and especially her career and so on.In order to reach more information about a woman, we should pursue the referencesto other women who were her relatives.In Caria women as members of wealthy and high-ranking families could performthe most prestigious and costly offices such as eponymous stephanephory or highpriesthood of the imperial cult, using their wealth for their city. The most commoncharacteristic of high-level positions that women occupied was the great importanceof the ceremonial and financial sides.