Ankara ve Tokat illerinde yaşayan bakırcılık üzerine görsel etnografik bir çalışma
Visual ethnographic study on copper work today in Ankara and Tokat
  1. Tez No: 187021
  2. Yazar: İSKENDER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ERGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında Tokat ve Ankara'da yapılan alan çalışması sırasındaderlenen fotoğraflar ve hareketli görüntüler sunulmuştur. İki ay süren alançalışmasında bakır işçiliği gözlenmiştir. Elde edilen görsel malzeme alan çalışmasınınkonusunu oluşturanların katılımı sağlanarak elde edilmiştir.Çalışmanın son bölümünde alandakilerin ortaklığına dayalı bir çalışmayapmanın nedenleri üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte etnografın yeni türdenbilme biçimlerine neden gerek duyduğu üzerinde durulmuştur.Sonuç olarak bu tez çalışması alan çalışması için alandakilerin de sürece dahiledildiği bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Photographs and motion pictures which have been taken during the fieldwork inTokat and Ankara are presented with the thesis. Copper work has been observed duringthe fieldwork which lasted two months. Visual materials have been collected by makingpeople collaborate for the fieldwork.In the last chapter, it is written on reasons of doing a collaborative study. Inaddition it is written why ethnographer needs such a new approach.In conclusion this thesis is a work in which fieldworker?s subject take part for the fieldwork.