Elif şafak'ın romanlarında mekan ögesinin zaman-kişi ve olay bağlamında incelenmesi
In Elif Şafak's novels, the place of subject is examined one by one through time, person and event
- Tez No: 187052
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜZEYYEN BUTTANRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZETELİF ŞAFAK'IN ROMANLARINDA MEKÂN ÖGESİNİN ZAMAN-KİŞİ VE OLAYBAĞLAMINDA İNCELENMESİYILMAZ, BasriYüksek Lisans-2007Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Yeni Türk Edebiyatı Bilim DalıDanışman: Doç. Dr. Müzeyyen BUTTANRIBu çalışmada, son yılların en tanınmış romancılarından Elif Şafak'ın; Pinhan, ŞehrinAynaları, Mahrem, Bit Palas ve Araf romanlarındaki mekânlar ve bu mekânların zaman-kişive olaya göre ele alınışları üzerinde durulmuştur. Renkli bir kişiliğe sahip olan yazarın,çocukluğundan bu yana çok fazla yer görmüş olması eserlerine mekân çeşitliliğikazandırmıştır. Böyle bir çalışma yapmamızın amacı, Elif Şafak'ın, romanlarında mekânögesinin; zaman, kişi ve olaylara göre nasıl kullanıldığını belirleyerek, tercih ettiği mekântürlerinin eserlerindeki edebû açıdan rolünü ortaya koymaktır.Bu çalışmada, Elif Şafak'ın romanları kronolojik bir sıraya göre ele alınarak, yazarınadı geçen romanlarındaki mekânlar tek tek tespit edilmiş ve mekân-zaman-insan-olaybağlamında örneklerle incelenmiştir.Yaptığımız bu çalışmanın sonucunda, Elif Şafak'ın hayatındaki önemli mekânları,kahramanları aracılığıyla romanlarına aktardığı ve soyut ve somut mekânları bir aradakullandığı görülmüştür. Romanlarının hepsinde de mekân olarak İstanbul'a özel bir yer verenyazarın, eserlerindeki mekânların geniş bir coğrafyaya yayıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIN ELİF ŞAFAK?S NOVELS, THE PALACE OF SUBJECT IS EXAMPLED ONE BYONE THROUGH TIME, PERSON AND EVENTYILMAZ, BasriMaster 2007Turkish Language and Literature Branch New Turkish Literature SectionAdvisor: Müzeyyen BUTTANRI, Assistant ProfessorIn this study it is stated on the places and narration of Elif Şafak?s, one of the mostpopular novelists in recent years, novels; Pinhan, Şehrin Aynaları, Mahrem, Bit Palas andAraf. Having seen a lot of places since her childhood, the novelist has a colourful personalityand has used diversity of places in her novels. The aim of this study is to understand the roleof the term place in her novels in terms of literal meaning by defining how the time element isused according to time, person, event in Elif Şafak?s novels.In this study Elif Şafak?s novels have been examined through choronological order.The stated novels have all been examined one by one through place-time-person and event byexamples.In the conclusion of this study, It?s seen that Elif Şafak has transferred importantplaces of her life via heroes to her novels and used both abstract and concrete places together.In all her novels o lot of places have been used and also İstanbul has been used as animportant element.