Türk kamu yönetiminde önderlik davranışı
Leadership behaviour in Turkish public administration
  1. Tez No: 187053
  2. Yazar: AHMET ERHAN YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, Türk Kamu Yönetiminde Önderlik Davranışı mercek altınaalınmıştır. Bu amaçla altmış soruluk bir önderlik davranışı anketi, tamamlayıcı geneldeğerlendirme ve özel yeterlilik soruları ile birlikte yaş ve cinsiyet bilgilerini de sorgularşekilde üst ve orta düzey yöneticilere, geleneksel ve alternatif bürokrasi kategorileri altında,dağıtılarak değerlendirilmiştir.Sonuçlar, üst düzey yöneticiler açısında üç, orta düzey yöneticiler açısından ikiönderlik davranışı ortaya çıkarmış; geleneksel ve alternatif bürokrasi arasında ise farkolmadığı ortaya çıkmıştır.Genel değerlendirme, özel yeterlilik ve ana anket soruları birliktedeğerlendirildiğinde, orta düzey yöneticilerin daha tutarlı ve belirleyici yanıtlar verdiği debir diğer sonuç olarak ortaya çıkmıştır.Araştırma sonunda ortaya çıkan sonuçlar, Türk Kamu Yönetiminde ÖnderlikDavranışı değerlendirilirken göz önüne alınması gerektiği belirtilen teslimiyetçilik,liyakatin çöküşü ve üst düzey yöneticilerde kuvvetli bir tutum olarak gözlenen KAZbağlamında yorumlanmış ve Ergun tarafından yaklaşık yirmi beş yıl önce yapılan biraraştırma ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
in this study, The Leadership Behaviour of high level managers in Turkish PublicAdministration is analysed. For this purpose, a questionnaire of leadership behaviourhaving 60 questions is formed. In addition to these, general assessment, special sufficiency,sexuality and age questions are also added to the questioner in order to integrate the study.The questionnaire is distributed to high level managers and their subordinates with thecategories of traditional and alternative bureaucracy and it is evaluated.The results show that there are three leadership behaviours from the point view ofhigh level managers and two leadership behaviours from that of subordinates. The resultsalso show that there are no differences between the leadership behaviours of traditionaland alternative bureaucracies.When the general assessment, special sufficiency and the main questionnaireanswers are evaluated together, it has been seen that the subordinates? answers are morecoherent and more diagnostic.At the end, the results of the research are interpreted in the lights of surrendering,the collapse of worthiness and a highly powerful attitude of Turkish managers, ?Kel Aliço?sMentality?. The results are also compared with a study realized by Ergun 25 years ago.