Belediyelerde halkla ilişkiler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Public relations in municipalities and the case of Istanbul Greater Municipaly
- Tez No: 187051
- Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Demokratik işleyişe sahip ülkelerde, yerel yönetimlerin özellikle belediyelerintopluma karşı sorumlu ve saygılı bir işleyiş içinde olmanın yanı sıra üstlenilen görevleribaşarıyla yerine getirebilmek için toplumun güvenini, saygısını, ilgi ve desteğinisağlamak ihtiyacı ve bunu sağlama çabası bulunmaktadır. Söz konusu hedefe ulaşmaknoktasında yönetsel işleyişi halkın beklentilerine cevap verecek düzeyde verimli kılmakve bu sayede hizmetlerin yerindeliğini ve etkinliğini sağlamak için“halkla ilişkiler”olgusu gündeme gelmektedir.Genel olarak halkla ilişkilerin demokratik toplum ve yönetim anlayışı ilebütünleştiği kabul edilmektedir. Halkla ilişkiler; bireylerin ve toplumların demokrasialgılamasını geliştirdiği, toplumsal refahı geliştirdiği, insanların başkalarının görüşlerinideğerlendirmesini, liderlik uygulamasına ve eylem biçimlerine ikna olmasını sağladığı,kamuoyunu anlama, değerlendirme ve geliştirmede hem de yönetimin amaçları,politikası, hizmetleri ve işleyişine ait bilgileri vatandaşa aktarışı ile söz konusu etkileşimimakro düzeyde olduğu kadar, günlük işleyiş açısından geliştirici bir rol oynayarakyönetimin etkililiğini artırıcı bir işlev gördüğü bilinmektedir.Yerel yönetimlerin, halkın olumsuz tepkilerine hedef olmamak, çalışmalarınıhalkın istekleri doğrultusunda yönlendirmek amacıyla halkla ilişkiler uygulamalarınadaha fazla ihtiyaçları vardır. Halkla ilişkiler uygulamalarında çeşitli araçlardanyararlanırlar. Bunlar yazılı ve görsel araçlardır. Basın bildirisi, halkla ilişkiler birimininbasınla ilişkilerinde önemli bir araçtır. Basın, belediyelerin halkla bağlantısını sağlayanen önemli ve en etkili araç; halkla ilişkiler ise, belediyelerin kent yaşamı ile ilgili bilgileribelde halkına aktarmada, onunla diyalog kurmada kullandığı çeşitli yol ve yöntemlerinbütünü olarak kabul edilmektedirler. Bu nedenle belediyelerde basın, halkla ilişkiler ilebirlikte vardır ve ondan bağımsız değildir.
Özet (Çeviri)
In democracies, local administrations and especially municipalities, in addition tofunctioning with responsibility and respect toward their respective communities, need -and therefore endeavor-to obtain their trust, respect, attraction and cooperation in orderto perform their assigned tasks. In this effort, public relations come to the fore to makemunicipal functioning as productive as to respond to popular expectations and in this wayto provide for the congruence and productivity of the services supplied.It is usually agreed that public relations is integral to democratic society andunderstanding of governance. Public relations help foster productivity of municipalgovernance in day-to-day conduct of fucntions as well as it helps develop individual andcommunal perception of democracy, it contributes to welfare, democratic debate,leadership and actions, municipal understanding, evaluation and development of publicopinion and communication of municipal policies, services and functions to respectivecommunities.Local administrations need more public relations practices not to come acrosswith negative reactions from people and to be more responsive to them. Public relationsbenefits from a number of media, written and visual. Public relations is accepted as a setof methods used by municipalities to convey to people information related to urban lifeand to establish dialog with them while press is the important and most effective mediumto achive these purposes. Therefore, press is part of public relations and not independentfrom it in municipal practices.