Türkiye'de küçük ve orta boy işletmelerin sorunları çerçevesinde finansman sorunu ve çözümüne katkı olarak kredi garanti fonları
Financing problem in Turkey in the scope of SME's and credit guarantee funds as a contribution of solution.
  1. Tez No: 187054
  2. Yazar: İRFAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZETKOBİ'ler, toplam işletmeler içindeki sayıları, istihdam ve üretime olan katkıları ileyenilikçi ve esnek yapıları nedeniyle, günümüz çağdaş ekonomilerinin vazgeçilmezunsurlarıdır.Görece küçük olmaları ve yenilikçi doğaları gereği taşıdıkları riskler, KOBİ'leri,büyük işletmelere nazaran daha kırılgan ekonomik birimler haline getirmektedir.Daha çok teminat yetersizliğinden kaynaklanan finansman sorunu, geneldeKOBİ'lerin en önemli sorunu olarak kabul edilmektedir.Ekonomik ve sosyal gelişmeye olan katkıları nedeniyle, bütün toplumlarda, KOBİsorunlarına özel bir önem verilmekte ve çeşitli destekler sağlanmaktadır. Bu amaçlaülkemizde de bir çok özel ve kamu insiyatifi geliştirilmiştir.KOBİ finansman sorununun en önemli nedeni sayılan teminat yetersizliğinigidermeye yönelik kredi garanti sistemi, Dünyada, özellikle de gelişmiş ülkelerdeyaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kredi garanti sisteminin Türkiyedekiuygulamasının ise, KGF A.Ş. pratiği ile değerlendirildiğinde, kamu otoritelerinin deilgisizliği nedeniyle son derece cılız kaldığı görülmektedir.Küreselleşme ile artan rekabet ve yeni Basel düzenlemeleri, KOBİ politikalarının birkez daha ve acil olarak gözden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSmall and Medium-Sized Enterprises (SMEs) have vital importance for moderneconomies, because of their large number, large share of employment and productionthey involved. Being innovative and flexible, SMEs are playing an important role forcompetitive and dynamic economy.Because SME?s are relatively small and innovative economic enterprises, they carryrisks which make them vulnarable. Due to lack of appropriate collateral, SMEs cannot easily acces to financial resources which are very important for theirdevelopment.Because of their contribution to economic and social development, almost allcountries give importance to SMEs and they support them with specific developmentpolicies. In Turkey, in order to support SMEs, governmental and non-governmentalauthorities have developed many policies and programs as well.To solve SMEs? colleteral problems in acces to financial resources, Credit GuaranteeSystems are used effectively and broadly. With the scope of the KGF A.Ş. practise,implementation of Credit Guarantee System is not effective in Turkey.Increasing competition due to the globalization and new Basel regulations urgereevaluation of SMEs? policies.