Stratejik maliyet yönetimi kapsamında ürün yaşam seyri maliyet yönteminin analizi ve bir işletme uygulaması
Product life sycle cost methods analysis within the context of strategic cost management and emprical analysis on a business
  1. Tez No: 187055
  2. Yazar: AYDIN GERSİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZETÜrün yaşam seyri maliyet yöntemi (product life cycle costing ) bir ürününmaliyetini, üretim öncesi, üretim aşaması ve üretim sonrası aşamalarda ortayaçıkması muhtemel maliyetleri biriktirip toplayarak hesaplayan bir yöntemdir. Buhesaplama sonucunda elde edilen toplam maliyet, toplam ürün yaşam seyrimaliyetini temsil etmektedir. Hesaplanan toplam ürün yaşam seyri maliyeti, tahmini(öngörülen) maliyettir. Çünkü toplam maliyet, varsayımlar ve tahmini verileredayanmaktadır. Tahminler ve varsayımların doğru yapılamaması, toplam maliyetinde yanlış hesaplanmasına neden olacaktır. Ürün yaşam seyri maliyet yönteminde,maliyetlerin biriktirilerek toplanması, maliyetlerin oluşmadan (ortaya çıkmadan)planlanmasını ve yönetimini ön plana çıkarmaktadır. Ürün yaşam seyri maliyetyöntemi, işletme yönetiminin dikkâtini, ürünün kavram aşamasında, ürünün yaşamseyrinin sonuna kadarki tüm aşamalar üzerinde düşünmeye zorlamaktadır. Ayrıca,söz konusu aşamalarda önemli tutarlara ulaşılabilecek maliyetlerin de belirlenerek,toplam ürün yaşam seyri maliyetinde önemli maliyet tasarrufları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYProduct life cycle costing is a method that accumulates, collects and estimatesa product?s costs and probable costs that can occur before production, at the time ofproduction and after production. The total cost that received by this estimationrepresents total product life cycle cost. Estimated total product life cycle cost is apredicted cost because total cost is based on hypothesis and probable data.nappropriate predictions and hypothesis will cause the predicted total life cycle costcost to be calculated wrongly. In the product life cycle costing are accumulatedbefore they are occured. Product life cycle costing makes the management to focuson all phases through the product life cycle. Besides, total product life cycle cost canbe reduced significantly by identifying costs that can reach significant amounts atthese phases.