Siyaset felsefesi açısından John Rawls'un adalet teorisi
John Rawls' theory of justice in view of political philosophy
- Tez No: 187062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma 20. yüzyılın en önemli siyaset felsefecilerinden biri olan JohnRawls'un adalet teorisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede çalışmada güdülenhedef, Rawls'un eşitlik ve özgürlük konusundaki temel problemlere nasıl bir çözümgetirdiğini saptamak, farklı etnik, kültürel ya da dinsel gruplara mensup vatandaşlarınbarış içinde bir arada yaşamaları konusunda nasıl bir model öngördüğünü ortayakoymaktır.Rawls 1971'de yayımlanan Adalet Teorisi isimli eserinde adil bir toplumun nasıldüzenlenmesi gerektiğini tartışmakta ve bu doğrultuda iki temel adalet ilkesi ortayakoymaktadır. Birinci ilke herkes için eşit özgürlük ilkesidir. Bu ilke toplumdaki herbireyin diğerleri ile eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasını öngörmektedir. İkinci ilkeise toplumsal ve ekonomik eşitsizliklerin düzenlenmesine ilişkindir. Rawls bu ilke iletoplumun temel yapısının toplumdaki en az avantajlıların lehine işleyecek şekildedüzenlenmesini öngörmektedir.Çalışmanın ikinci bölümünde, Rawls'un siyasi adalet anlayışı ele alınmaktadır.Bu kapsamda farklı felsefi, dini ve ahlaki görüşleri içinde barındıran çoğulcu bir liberaltoplumda, istikrar problemi tartışılmaktadır.Çalışmanın üçüncü bölümünde Halkların Yasası adlı eserinden hareketle,Rawls'un teorisinin uluslararası boyutları ele alınmaktadır.Son bölümde Rawls'un teorisi hakkında eleştirel bir değerlendirmeyapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine John Rawls? theory of justice, who is one of the mostimportant political philosophers of 20th century. In this framework, the goal of this studyis to identify the solution of Rawls to the problems related to liberty and equality and todescribe the model offered by Rawls in order the citizens who are members of differentethnic, cultural or religious groups to live together in peace.In his book, published in 1971 titled A Theory of Justice, Rawls argues how a justsociety is to be arranged and identifies two main principles of justice. The first principleis the principle of equal liberty for all. This principle determines that each person in thesociety is to have equal rights and liberties with similar liberties for others. The secondprinciple is about the social and economic inequalities. Rawls, by this principle,determines that the basic structure of the society is to be arranged in order to work forthe benefit of the least advantaged in the society.In the second chapter of the study, Rawls? political conception of justice isexamined. In this framework, the problem of stability in a pluralist society, that includesdifferent philosophical, religious and moral views, is discussed.Based on his book titled Law of Peoples, international aspects of Rawls? theoryare examined in the third chapter.In the last chapter, a critical evaluation of Rawls? theory is presented.