Kapitalizmin yeniden üretiminde sivil toplum çevreciliği
Civil society enviromentalism in reproduction of capitalism
  1. Tez No: 187064
  2. Yazar: MAHMUT FEVZİ ÖZLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kapitalist sistem, 1970'li yıllardan itibaren yeni bir birikim sürecine yöneldi.Bu süreçte ?Sivil Toplum? kavramı merkezi bir öneme sahipti.Sivil toplum kavramı, demokratikleşme ve kalkınma ilişkisi ekseninde gelişti.Aynı dönemde çevre ve ekonomi arasında denge arayışı, sürdürülebilir kalkınmakavramını doğurdu. Sürdürülebilir kalkınma, şirket, devlet ve sivil topum kuruluşlarıçerçevesinde yaşam bulacak bir büyüme politikasıydı.Bu çerçeve 1990'lı yıllarla birlikte Türkiye'de de karşılık buldu. Türkiye'dekiÇevreci örgütleri de etkiledi. Çevre sorunlarına çözümün politik yönelimi olarakkabul edildi. Tez, Bu yaklaşımın ana hatları olan, sivil toplum, sürdürülebilirkalkınma ve yönetişim yaklaşımının nasıl bir toplumsal projeye yaslandığı ve buprojenin çevreciliğe etkisi üzerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Begining from 1970?s, the capitalist system has adapted to a new process ofcapital accumulation.The civil society conception has played a central role in thisprocess.The term of civil society has evolved in the context of the relationshipbetween the democracy and development. In the same time, seeking balance betweenenvironment and economy, has caused to arise the term of sustainable development.Sustainable development was a growth policy which would subsist within theframework of the enterprise, state and the civil society organisations. This concepthas had the call among the environmentalist organisations and Turkish Govermentssince 1990?s. That also had been accounted as the political aspect of the solution ofenvironmental problems. This study focuses on the questions that on which socialproject the terms of civil society, sustainable development, governance which are theessential elements of the approach explaining above bases and that how this projecteffects the environmentalism.