Türkiye çay sanayiinde finansal analiz tekniklerinin uygulanması: Çaykur A.Ş.'de bir uygulama
Applying financial analysis techniques in Turkey tea industry: Case of Çaykur A.Ş.
  1. Tez No: 187076
  2. Yazar: HAZAR ENGİNYURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZETÇay bitkisinin kültürel ve ekonomik anlamda çok değerli olduğu için, çay sektörünündünya ekonomisi ve Türkiye ekonomisi içinde oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır.Artan çay talebine de bağlı olarak, çay üretimi ve çay satışları her yıl istikrarlı birbiçimde artmaktadır. Dolayısıyla, çay sektörü yıllar itibariyle hızlı bir biçimde gelişmektedir.Çaykur A.Ş.'dir. Çaykur A.Ş. ülkemiz çay üretiminin yaklaşık üçte ikilik kısmını tek başınagerçekleştirmektedir.Çalışmada, çay sektörüne ilişkin kapsamlı bir analiz yapılmış ve finansal analizteknikleri anlatılmıştır.Çalışmanın uygulama bölümünde ise, sektörün en önemli kuruluşu konumunda olanÇaykur A.Ş.'nin temel finansal tabloları finansal analize tabû tutulmuş ve Çaykur A.Ş.'ninfinansal durumu ortaya konmuştur.Çaykur A.Ş.'nin son beş yıl içinde finansal durumu her geçen yıl daha iyiye gitmiş vefirmanın malû yapısı oldukça düzelmiştir. Çaykur A.Ş.'nin finansal durumu ile ilgili eyleminindevam etmesi, firmayı bugün geldiği noktadan çok daha iyi yerlere taşıyacaktır.Sonuç olarak, sektör içinde gerek üretim gerekse satış konusunda çok önemli birkonumda olan Çaykur A.Ş. günümüzde finansal yönden de çok kuvvetlenmiş ve geleceğeyönelik olarak önemli bir potansiyel taşır hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAs tea plant has a cultural and economical value, tea industry place and important rolein the global economy and Turkish economy.Due to the accelerated tea demand, tea production and tea sales have been increasingsteadily. Therefore, tea industry develops year by year. There are lots of firms in tea industry,the most considerable is Çaykur. It produces the two third of the tea in Turkey. In this thesis, acomprehensive analysis about tea industry has been done and financial analysis techniqueshas been explained.In the last section, the fundamental financial tables of Çaykur are analyzed and thefinancial status of the firm is put forward.The financial status of Çaykur in the last five years develops years by year and thefinancial structure improves. As this development continues, the company?s economical statuswill be better than to day.Finally, Çaykur, that is in a vital status according to tea production and sales in theindustry, has been empowered financially and keeps a potential growth in the future.