İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören gıda sektörü şirketlerinin finansal performansının ölçülmesi ve özsermaye kârlılığını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Evaluating financial performance of the food industry firms that registered to İstanbul Stock Exchange (İMKB)and determining factors that effects equity profitability
- Tez No: 187077
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Yatırımcıların, menkul kıymet borsalarında yatırım yapmadan önce ciddiçalışmalar ve araştırmalar yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, çok büyükzararlarla karşı karşıya kalabilirler.Yatırımcılar millû ekonominin analizini yaptıktan sonra, sektör analizleriyapmak suretiyle, potansiyeli yüksek olanları belirleyebilirler. Bir kez sektörlerseçildikten sonra, bunlar içinde faaliyet gösteren ve finansal açıdan en yüksekperformansı sağlayan firmaların belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü, sektördekitüm firmaların performansları aynı değildir.Firmaların finansal performanslarının ölçülmesinde kullanılan en önemlitekniklerden birisi oran (rasyo) analizleridir. Oran analizleri yoluyla, firmalarınlikidite durumu, finansal yapısı, faaliyet ve kârlılıklarına ilişkin performanslarıkolaylıkla belirlenebilir. Tüm bunlar gözönüne alınarak, firmaların genelperformansı ortaya konabilir. Böylece yatırım kararlarının daha rasyonel birbiçimde alınması kolaylaşabilir.Çalışmanın birinci bölümünde, gıda sektörüne ilişkin kapsamlı bir analizyapılmıştır. kinci bölümde oran analizlerinin nasıl yapılacağı ayrıntılı bir biçimdeortaya konmuştur.Çalışmanın uygulama ve son bölümünde, gıda sektöründe faaliyet gösterenve stanbul Menkul Kıymetler Borsası' nda işlem gören bazı seçilmiş firmalarınfinansal performansları, oran analizleri yoluyla ölçülmeye çalışılmış ve finansalperformansı en yüksek ve en düşük olan firmalar tespit edilmiş ve bir performanssıralaması yapılmıştır.Sonuç olarak, sektörde finansal performansı en yüksek olan firmalar ortayakonmuş ve bu sektöre yatırım yapan yatırımcıların rasyonel karar almalarınayardımcı olacak bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investors, before investing in stock markets, should make a throughresearch. Otherwise, they could face significant loses.After analyzing national economy, investors, by doing industry analysis,could identify profitable industries. After identifying productive industries, firmsthat operate in defined industries with good financial performance must beidentified. Because all companies do not have the same performance.Ratio analysis is one of the important techniques to evaluate financialperformance of companies in industries. By ratio analysis, liquidity, levarage,activity and profitability information would be easily obtained. Considering allthose criterias overall performance of a firm would be presented. Hence,investment decision would be made more rationally.In the study, detailed analysis of food industry has been carried out and thedescription of how the ratio analysis has been outlined.In the application section of the study, with ratio analysis financialperformance of fırms in food industry registered to stanbul Stock Exchange havebeen measured. Consequently, firms with highest and lowest performance levelshave been identified and put in a rank order according to measured performancelevels.In summary, fırms operating in food industry with highest financialperformance have been identified and possibility of rational decision of investorsin this industry have been enhanced.