Türk tekstil işletmelerinin küresel rekabetteki yeri ve Aydın ilindeki tekstil işletmelerinde bir uygulama
Place of Turkish textile firms in global competition and an application in textile firms in Aydın
- Tez No: 187080
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZETKüreselleşme, ülkeler arasındaki ekonomik, siyasal, demografik özelliklerinfarklılığını dikkate alarak, bu özellikler doğrultusunda farklı ülkelerdeki inanç vedeğer yargılarının daha iyi tanınmasını ve uluslar arası ilişkilerin artmasını öngörenbir kavram olarak belirtilebilir. Günümüzde küreselleşme olgusu ile birlikte rekabetkavramı ortaya çıkmıştır. Rekabet kavramının ortaya çıkması ile birlikte tüketicilerinisteklerine uygun mal ve hizmetler üretilmeye başlanmış ve ürün hayat sürelerigiderek kısalma eğilimi göstermiştir. İşletmelerin gerek ulusal gerekse uluslararasıalanda rekabet üstünlüğü elde edebilmeleri tüketicilerin taleplerini rakipişletmelerden daha farklı yönde ve ekonomik bir şekilde karşılamalarına bağlıdır.Günümüzde, dünyada ve Türkiye'de yer alan tekstil ve hazır giyimişletmelerinin yoğun bir rekabet ortamı içerisinde bulunduklarını söylemekmümkündür. Çünkü tekstil ve hazır giyim sektörü, yarattığı katma değer ve ihracatimkânları ile ülkenin gelişmesine katkı sağlayan sektörlerin en önemlilerinden birisiolarak karşımıza çıkmaktadır.Türkiye `de, Aydın İli ve İlçelerinde tekstil sektörünün gelişmesini etkileyençeşitli koşullar vardır. Bu olumsuz koşuların değiştirilmesi, değiştirilmese bile en azaindirilerek, sektörün gelişmesinin teşvik edilmesi gerekmektedir.Ayrıca Türkiye'de nitelikli işgücünün istihdam olanağı artırılmalı ve üniversite-sanayi işbirliği gerçekleştirilerek her iki sektörün birbirinden etkilenmesine olanaktanınmalıdır.Çalışmada Aydın İli ve İlçelerindeki tekstil işletmelerinin gerek ulusalgerekse uluslararası platformda rekabet düzeyleri araştırılmış ve durumları tespitedilmiştir. Bu amaçla, Aydın İli ve İlçelerindeki tekstil işletmeleri üzerinde bir alançalışması yapılmıştır.Sonuç olarak, profesyonel yöneticilerin Aydın ilinde istihdam edilememesi,SSK primleri ile enerji, hammadde, ulaşım ve işgücü maliyetlerinin yüksek olması,kotaların kalkması ile ucuz fakat kalitesiz ürünlerin piyasaya girmesi, gelenekselyöntemler ile üretim yapılması ve sektörde modernizasyon çalışmalarının yetersizkalması gibi faktörler Aydın İli ve İlçelerindeki tekstil işletmelerini Türkiye'de vedünyada yer alan tekstil işletmelerine göre geride bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYGlobalism can be regarded as the concept which anticipates the betterrecognation of blief and moral values in different countries and the increase ofinternational relationships regarding the economic, political, demografficaldifferences between the countries. Today, the concept of competition comes out withthe fact of globalism. With this competition concept, goods and services areproduced proper to the wishes of the costumers , and products? life extention becomeshorter gradually.Firms? taking the superiority of competition, both national andinternational, depends on meeting the needs of consumers in a different andeconomical way from the other firms do.Today, It is possible to say that the textile and ready-made clothing firms,both in Turkey and in world, are in a great competition. Because the textile andready-made clothing firms are ones of the most important sectors which supply acontribution to the development of the country with its opportinaties of import andtax.In Turkey, there are some conditions which affect the development of textilesector in Aydın and its districts. It is necessary to change these conditions , even ifnot changed, at least it should be decreased to the minimum and by this way thesector?s development should be incited.Also the opportuanity of qualified workforce employment must be increasedand by realizing the cooperation of university and industry it should be given chanceto these sectors to be affected from each other.In this work, competetion levels of textile firms, both in national andinternational platforms, in Aydın and its districts are studied and their cases are fixed.For this aim, an area study was done on the textile firms in Aydın and in its districts.As a conclusion, such factors like not being employed of Professionalmanagers in Aydın, high costs of workforce, of transportation, of raw material, ofenrgy and of SSK( Social Insurance Association) Premium, cheap but poor qualityproducts? coming on the market with the ending of quata , production with traditionalways and unsufficient work of modernization in the sector make textile firms inAydın and its districts stay behind to the textile firms in Turkey and in the world.