Türkiye'de finansal serbestleşmenin yabancı sermaye yatırımları üzerine etkileri
Impacts of financial liberalisation on foreign direct investments in Turkey
- Tez No: 187081
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, İşletme, Economics, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZPiyasalar üzerindeki fiyat ve miktar kontrollerinin azaltılması ya da kaldırılması veekonomilerin uluslararası sermaye akımlarına açılması sürecini ifade eden finansal liberasyon,gelişme yolunda olan diğer ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de de ekonominin özellikle dışticaret ve yabancı sermaye yatırımları alanlarında gelişme göstermesinde önemli katkılarsağlamıştır. Küreselleşme sürecinin hızla gelişmesinin etkisiyle zorunlu hale gelen finansalliberasyon sonucunda yabancı sermaye uluslararası piyasalarda serbestçe dolaşabilir halegelmiştir. Yabancı sermayenin; üretimin artmasına, yeni teknoloji ve yönetim bilgisininsağlanmasına, rekabeti geliştirerek ülke ekonomisinin dinamizm kazanmasına, ülkeye dövizgirişinin artmasına, ihracatın artmasına ve finansal piyasaların gelişmesine katkıda bulunmaözellikleri göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'de, özellikle 1980 sonrasında başlanıp2000'li yıllarda da geliştirilerek uygulanmakta olan finansal liberasyon politikalarınınTürkiye'de yabancı sermaye yatırımlarının artmasına paralel olarak olumlu gelişmelersağladığını söylemek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFinancial liberalisation means that the decrease or the raise in price and quantitycontrols which are established in markets. The term includes the process of nationalintegration with international capital flows. Financial liberalisation has improved Turkey?sfinancial system by effecting foreign trade and foreign investments that are observed indeveloping countries as well as in Turkey. Globalisation has necessitated financialliberalisation. Hence, foreign capital has involved in the area of international finance. Foreigncapital accquires its own advantages; it increases production and export, it provides newtechnology and management strategies and it stimulates the competition in nationaleconomics.After 1980s, Turkey has integrated with international economics through?liberalisation in economy? implementing financial liberal policies. In 2000s, these liberalpolicies has gathered momentum, since national economies has integrated much more whencompared with the beginning of globalisation ( in modern economic terms).International investments, therefore, have initiated regulations in Turkey?s economythat are considered to improvise Turkey?s position in both national and internationaleconomics.ANAHTAR SÖZCÜKLER/KEY WORDSLiberalizm : LiberalismFinansal Serbestleşme : Financial LiberalisationDoğrudan Yabancı Yatırımı : Foreign Directly nvestment (FDI)Küreselleşme : GlobalizationÇok-uluslu Şirketler : Multinational Corporations