Farklı sektörler bazında insan kaynakları yönetimi ve örgütsel kültür ilişkisi
Relationship between human resources management and organizational culture in the base of different sectors
- Tez No: 187079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZETSon dönemlerde örgütler için giderek önemi anla ılan insan kaynaklarıyönetimi, personel yönetiminden daha kapsamlı ve uzmanla mı bir yönetimbiçimidir. Geçmi te sadece personelin i e girme, çıkma, günlük görevleri gibi rutini lerin takibinden olu an ve uzmanlık gerektirmeyen bu alan, çalı anlardan daha iyiverim alabilmek için yapılan ara tırmalarla ekil de i tirmi tir. Ortaya çıkan heryakla ım yava yava insan kaynakları yönetiminin departmanla ıp ayrı bir birimolmasını sa lamı tır.Örgütlerde insan kaynakları planlaması, i analizleri, insan kayna ınınbulunması, seçilmesi, alı tırılması, e itilmesi, performansının de erlendirilmesi, itatminini sa lamak için motive edilmesi, örgüt amaçları ve hedefleri do rultusundahareket etmesinin sa lanması, çatı maların önlenmesi, örgüte ba lanmasıâ¦.v.b.fonksiyonlar insan kaynakları yöneticilerinin ba lıca görevleri arasında yeralmaktadır.Bir örgütte çalı an her bireyin kendi ya amı boyunca hem ailesinden, hem deçevresinden aldı ı farklı duyguları, de er yargıları, inançları ve amaçlarıbulunmaktadır. Örgütü birle tiren, bütünle tiren, di erlerinden ayırt eden veçalı anlarına nasıl davranmaları, dü ünmeleri, hareket etmeleri gerekti i konusundasezgi ve duygu kazandıran örgütsel kültür söz konusu ki isel farklılıkların erimesinisa lamaktadır. Örgüt kültürü insan kaynakları yönetiminin uygulamalarının ba arısıaçısından da kritik bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır.nsan kaynakları yönetimi ile örgüt kültürü arasındaki ili kinin ne düzeydeoldu unu belirlemek amacıyla, zmir ilinde yapılan alan ara tırması kapsamındafarklı sektörlerden toplam 50 örgütün insan kaynakları yöneticilerine anketuygulanmı tır. nsan kaynakları yönetimi ve örgütsel kültür açısından sektörlerarasında farklılıklar oldu u ortaya çıkmı tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYHuman Resources Management, whose importance for organizations has beenrecently and gradually recognized, is an extensive and specialized form of managementthan personnel management. This field, which formerly consisted of tracking dailyroutine practices such as entering or leaving employment and daily tasks, and which didnot require expertise, has transformed through research carried out in order to obtainhigher efficiency from employees. Each emerging approach has allowed human resourcesmanagement to slowly departmentalize and become a separate unit.Human resources planning, job analyses, finding and choosing human resources,orientation, training, performance evaluation, motivation in order to guarantee jobsatisfaction, ensuring behavior in accordance with the goals and objectives of theorganization, preventing conflicts, attachment to organization and similar functions in anorganization are the major tasks of human resources managers.Every person working in an organization has different feelings, value judgments,beliefs and goals acquired both from the family and the environment throughout life.Organizational culture, which unites and unifies an organization while distinguishing itfrom others, and allows the employees to acquire intuition and sense regarding how toact, think and behave, provides for the elimination of individual differences.Organizational culture emerges as a critical factor for the success of human resourcesmanagement practices.In order to determine the relationship between human resources management andorganizational culture, a survey was conducted on human resources managers of a totalnumber of fifty organizations from different sectors within the scope of the field studycarried out in zmir. This study demonstrates the differences between sectors in respect ofhuman resources management and organizational culture.