Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde ekonomik ve siyasi kriterlerin yerine getirilmesindeki performansı: Karşılaştırmalı bir analiz
Performance of Turkey in fulfilling the economic and political criteria for the EU membership: A comparative analysis
- Tez No: 187176
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
TÜRK YE'N N AB'YE ÜYEL K SÜREC NDE EKONOM K VE S YASÃKR TERLER N YER NE GET R LMES NDEK PERFORMANSI:KARŞILAŞTIRMALI B R ANAL ZLeman ERDALÖZETAvrupa Birliği, Batı Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sosyal ve ekonomik yıkıcıetkisinden kurtulup yeni bir yapılanmaya gitmek ve böyle bir felaketi tekrar yaşamamak içinoluşturulmuş, ekonomik ve siyasû boyutu olan bir entegrasyon projesidir. AB'nin Avrupa'dagenişleme süreciyle ülkelerarası işbirliği ve bölgesel bağımlılığı artırıcı siyasû ve ekonomikpolitikalarının, kıtanın demokratikleşmesine katkıda bulunduğu bilinmektedir.Bu çalışmada, Türkiye'nin adaylık sürecini ilgilendiren, AB'nin genişleme boyutunaele alınmıştır. AB'nin oluşumu, gelişmesine yön veren antlaşmalar ve Türkiye-AB ilişkisineana hatlarıyla değinildikten sonra, beşinci ve sonraki genişlemelerde uygulanacak olanKopenhag Kriterleri temel alınarak, eski üye Yunanistan, yeni üye Polonya ve aday ülkeTürkiye'nin, bu kriterlere uyum performansları karşılaştırılarak, analiz edilmiştir. AB'ninTürkiye ile benzer siyasû ve ekonomik göstergelere sahip adayları kabul ederken, Türkiye'yihem aday ülke olarak vazgeçilmez kılan, hem de üye ülke olarak kabul etmede bazınedenlerle dışarıda tutmaya çalışan tavrının gerekçelerini araştırmak, çalışmanın diğer biramacıdır.Üye olduğu dönemde, içinde bulunduğu siyasû ve ekonomik istikrarsızlık ortamınarağmen, Avrupa'ya tarihû, kültürel ve coğrafû yakınlığı ve AT/AB'nin destekleyici tutumusayesinde Yunanistan üye olmuştur. Yine eski bir komünist ülke olan Polonya, AB ilekültürel ve dinû bağları ve sosyal ve coğrafi yakınlığını en iyi şekilde kullanarak ve AB'nin depozitif yaklaşımıyla üye olarak kabul edilmiştir. Aynı şartlarda üyeliğe başvuran Türkiye'ninaday ülke statüsüyle bekliyor olması, AB'nin Türkiye'ye eşit muamelede bulunmadığınıgöstermektedir.AB'ne girmek, Türkiye için her zaman modernleşme ve kalkınma ile eş anlamagelmiştir. Sahip olduğu coğrafi ve ekonomik avantajlarla, Türkiye'nin de AB'ye katkısağlayacağı düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan reformlarla, istenen kriterlerin çoğunuyerine getirmiş olan Türkiye'nin yakın gelecekte AB'ye girmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE OF TURKEY IN FULFILLING THEECONOMIC AND POLITICAL CRITERIA FOR THE EUMEMBERSHIP: A COMPARATIVE ANALYSISLeman ERDALSUMMARYThe European Union is an economic and political integration that is establishedinitially to re-build the Europe after economical and social destruction of Europe during theSecond World War and to reduce further wars. The increasing cooperation and integrationefforts during the enlargement process have contributed to the democratisation of thecontinent.In this study, the enlargement process of the European Union is studied. Havingexplained the establishment of the EU, its institutions and Turkey-EU relations in an historicalperspective, the performances of an old member, Greece, a new member, Poland and acandidate Turkey in fulfilling the economic and political criteria set in the Copenhagensummit during the fifth enlargement are compared and analysed. The other purpose of thestudy is to investigate the reasons why the EU is hesitant for Turkey?s membership while thecountries with similar conditions are already accepted as members.Greece, despite the political and economical instability at the time of accession, joinedthe EU by using the advantages of her historical, cultural and geographical proximity toEurope as well by the EU?s encouraging support. Similarly, an old communist country,Poland is now a member again with more or less similar reasons. However, the fact thatTurkey with similar economical conditions is still not a member supports the claim that theEU does not seem to treat Turkey on an equal base.Joining the EU has always been associated with modernisation and development forTurkey. With her geographical economical advantages, Turkey is also expected to contributeto the European Union. Having fulfilled many of the requirements by the recent outstandingreforms, it is expected that Turkey will join the EU in near future.