Zirve kararları doğrultusunda Avrupa Birliği'nin yeni genişleme sürecinde Türkiye'nin yeri
According to the summit decisions Turkey's place in the new enlargement process
- Tez No: 104945
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
133 ÖZET Tez çalışmasında Avrupa Birliği'nin yeni genişleme sürecinde Türkiye'nin yeri incelenmiştir. Konu, AB'nin geleceğine yönelik en önemli kararlanmn alındığı zirve kararlan ışığında değerlendirilmiştir. Birlik'in yeni genişleme sürecini başlatmasının arkasında yatan temel düşünce, Avrupa'da kalıcı barışı sağlayabilmek için Doğu Bloku'nun çöküşünden sonra buradan ayrılan ülkeleri demokrasi, liberal ekonomi gibi değerlerle yeniden yapılandırarak Birlik' e kazandırma amacıdır. Türkiye-AB ilişkileri uluslararası konjonktüre göre değişen bir yapı arz etmektedir. Bu nedenle bu konjonktürü takip etme ve ona göre strateji geliştirmede zirve kararlanmn incelenmesi bir kez daha önem kazanmaktadır. Birlik'in, ne soğuk savaş sonrası bu sürecin alt yapısını hazırladığı Luxemburg Zirvesi'ne kadar geçen dönemde, ne de bu sürecin adaylanm açıkladığı Luxemburg Zirvesi' nden Helsinki Zirvesi'ne kadar geçen süreçte, Türkiye'ye yeni genişleme sürecinde yer vermek istemediği görülmektedir. Ancak Türkiye aday olma ve AB'nin geleceğinde yer alabilmek için büyük mücadele vermiş ve bu hedeflerine Helsinki Zirvesi 'nde ulaşmıştır. Aday ilan edilişinden sonra gerçekleştirilen bazı zirvelerde de AB'nin zaman zaman bu yaklaşımını sürdürdüğü görülmektedir. Nice Zirvesi 'nde ele alınan kurumsal reformlarda Türkiye'ye yer verilmeyişi, daha sonra Birliğin geleceğinin tartışılacağı Konvansiyon'a katılım konusunun Laeken Zirvesi'ne kadar belli olmaması, üçlü koalisyon ortamında gerçekleştirilmeye çalışılan anayasal değişikliklere rağmen tarama sürecinin başlatılmaması, bu yaklaşımlara birer örnek teşkil etmektedir. Ancak Birlik'in bir üyesi olabilmenin de birtakım değerlere sahip olmayı gerektirdiği ve üye olmak isteyen her adayın Kopenhag Kriterleri olarak adlandınlan bu kriterleri yerine getirilmesinin de bir zorunluluk arz ettiği açıktır. Bu kriterlerin özellikle siyasi bölümünü gerçekleştiremeyen tek adayın Türkiye olması Birlik'in yaklaşımlannı ve üyelik sürecimizi olumsuz etkilemektedir. Diğer yandan Kosava Krizi, 1 1 Eylül Saldınlan gibi yaşanan çirkin gelişmeler Birliğe Balkanlar' da istikramı sağlanmasında, Ortadoğu Politikası ve İslamiyet ile dengelerin kurulmasında Türkiye'nin önemini bir kez daha hatırlatan gelişmeler olmuştur. Türkiye'de gelişmiş ülkelerin yamnda yer alabilmede Birliğin alternafsiz olduğunun134 farkına varmalıdır. Bu nedenlerle bu süreçten kopmamak ve Birliğin bir üyesi olmak için katılım sürecinde yerine getirmesi gerekenleri ertelemeden bir an önce hayata geçirmelidir. Aksi takdirde bu yeni genişleme sürecinde yer alamamış ve üyeliğini de belirsiz bir tarihe ertelemiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
135 ABSTRACT This thesis studies Turkey's place in the new enlargement process of the European Union. The subject is evaluated according to the European Summit decisions which have an important role in taking the most important policies about the Union. The main idea behind the new enlargement process of the Union is the aim of stabilizing peace in Europe by restructuring and implementing democracy and liberal economy to the Central European Countries. The relations between Turkey and Union changes according to the developments in the international conjuncture. For this reason, the European Summit decisions once more gained an importance in observing the conjuncture and shaping the new strategies. In both periods, neither in the Union's preparation after the cold war to the Luxembourg Summit, nor in the Union's declaration of the new candidancies of the new enlargement process in the Luxembourg Summit to Helsinki, the Union's approach towards the membership of Turkey was not positive. Turkey give a big effort to be regarded as a candidate and to have a chance in the Union's future and achived to these targets in Helsinki Summit. Even Turkey's declaration as candidate country, the Union continued it's approach in some of the summits. The facts that the Union realized the institutional reforms without including Turkey in Nice Summit, postponing taking a decision about Turkey's inclusion in the Convention on the debate of future of the Union till Laeken Summit and the Union's not starting the screening process despite Turkey's efforts in performing constitutional amendmendts with a coalition goverment can be regarded as examples of this approach. However, it is not possible to deny that being a member of the Union requires having some merits which all the candidates must fulfil. Turkey is the only candidate who hasn't fulfil the political criteria named Copenhagen. This is also a negatif factor affecting the Union's approach in the accession period. On the other hand, nasty events like the Cosava Crise, the September 11 attacks, reminded the Union the importance of the Turkey once more, in stabilizing peace in the Balkans, in shaping the Middle East policy and establishing balances between the religions.136 In addition to that, Turkey has to notify the fact that, membership to the Union has no alternative unless she forgave up her target of having a place among the developed countries. For these reasons, unless fulfiling the responsibilities in the accession period without delaying anything, Turkey may loose the chance of having a place in the new enlargement, and more tragedically, she may cause postponing her accession to an indefinite time.