Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında (1904-1909, 1912-1929) jandarma'da reform hareketleri
Reform movements in the gendarmerie during the reign of Ottoman empire and the early stages of Turkish Republic
  1. Tez No: 187175
  2. Yazar: CAVİT İPEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİOSMANLI İMPARATORLUĞU VE CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA(1904-1909, 1912-1929) JANDARMA'DA REFORM HAREKETLERİCavit İPEKTarih Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüNisan 2006Danışman: Prof. Dr. Adnan ŞİŞMANModern zabıtanın tarihi, Zaptiye Müşirliğinin 16 Şubat 1846 tarihinde kurulmasınakadar dayanmaktadır. 3 Aralık 1879'a kadar asayiş hizmetleri tek bir elden yönetilmiş ve butarihten itibaren biri Jandarma Dairesi diğeri Zaptiye Nezareti olmak üzere iki kurumtarafından sürdürülmüştür.Asayiş hizmetlerinin yürütülmesinde ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesi içinyönetim tarafından bir takım tedbirler alınmışsa da bu tedbirler yeterli olmamış ve Berlinantlaşması'nın 23. maddesine göre 1904-1908 yılları arasında Makedonya'da yabancısubaylar önderliğinde ve yabancı ülkelerin kontrolünde reform hareketleri yürütülmüştür.Berlin Antlaşmasının 61. maddesine göre Doğu Anadolu'da yürütülmek istenenreform süreci Osmanlı devletinin iyi niyetine rağmen yabancı ülkelerin taleplerinikarşılayamayınca arzu edilen düzeyde yürürlüğe konulamamıştır. 1912 yılında altı vilayetteJandarma Mıntıka Kumandanlıkları kurulmuştur. Bu tarihten itibaren bir dönemi devletindavet ettiği yabancı subayların mihmandarlığında olmak üzere, altı vilayette 1929 yılına kadarreform hareketleri devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTREFORM MOVEMENTS IN THE GENDARMERIE DURING THE REIGN OFOTTOMAN EMPIRE AND THE EARLY STAGES OF TURKISH REPUBLICCavit İPEKHistory Education BranchAfyon Kocatepe University Social Science InstituteApril 2006Advisor: Prof. Dr. Adnan ŞİŞMANThe history of modern law enforcement goes back to the establishment of LawEnforcement Undersecretariat in the 6th February 1846. Public order services, having beenmanaged by one institution until the 3rd December 1879, had been sustained by twoinstitutions after that time, which were Gendarmerie Department and Law EnforcementDepartment.Even though some measures were taken by the administration in order to preventproblems emerging while carrying out public order services, they had never been enough; andaccording to the Article 23 of Berlin Treaty, reform movements had been performed in thelead of foreign officers and the foreign countries? control, in Macedonia, between the years1904 and 1908.Despite the goodwill of Ottoman Empire, the reform process, which was intended tobe carried out in Eastern Anatolia according to the Article 61 of Berlin Treaty, could not befully put in force because it did not meet the expectations of foreign countries. In 1912,Gendarmerie Regional Commands were established in six provinces. After that time, reformmovements, led by foreign officers invited by The Empire for a period, had continued until1929.