Konya Karatay müzesinde bulunan Kürevi Konik kaplar
Sphore Conical vessels presented at Konya Karatay museum
  1. Tez No: 187198
  2. Yazar: ERKAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETTürk-İslam Sanatı araºtırmaları n ihmal edilmiº veya en azını ndan gerektiðigibi deðerlendirilmemiº alanlarından birini seramik konusu oluºturmaktadır.Özellikle Ortaçað Türk-İslam seramik sanatı üzerine yapı º mevcut çalılmı ºmalarkonuya genellikle teknik ve bezeme açı ndan yaklaºmı olup, kap formlarıları ºüzerinde çok az durulmuºtur.Çalı ma konumuzu oluºturan üst bölümü yarı küre, altıkonik bir görünüºeº msahip olan kürevi-konik kaplar'ın fonksiyonu henüz belirlenememiºtir.Araºtırmacılar özellikle Türk-İslam coðrafyasında Kuzey Afrika, Ortadoðu,Kafkasya ve Anadolu'da çeºitli merkezlerde rastlanan bu kapları parfüm ve ilaç gibinsı ları muhafaza kabı cı kabı bira ve meºrubat kabı ateº körüðü, kandil toplarıvı n , va , , ,halı lı aðı k, damıcı kta rlı tma ya da damı lan malzemenin saklanmasıiçin kullanı ºtı lmıolabileceðine iliºkin çeºitli görüºler ileri sürmüºlerdir.ª u ana kadar Anadolu' da İstanbul Türk-İslam Eserleri, Konya Karatay,İstanbul Topkapı Sarayı Mardin, ª anlı, urfa, Antalya, Kayseri, Niðde, Malatya,Gaziantep, Adıyaman ve Adana müzelerinde; Kubadabad, Ani, Samsat, Milet, Ahlat,Alanya Kalesi, Harran, Eski Kahta, Tille Höyük gibi kazı merkezlerinde kürevikonik kap örnekleri tespit edilmiºtir.Bu çalıºmada kürevi-konik kapları en yoðun olarak bulunduðu KonyanKaratay Müzesi'ndeki seksen adet kürevi- konik kap incelenmiºtir.Çalı mamı çerçevesinde Konya Karatay müzesinde bulunan kürevi-konikº zkapları fotoðraf ve çizim olarak belgelemesi yapın larak; hamur, yapı ve süslememtekniði gibi özellikleri dikkatle incelendiðinde yerel bir takı özellik ve farklarım ndı nda diðer merkezlerle bir kültür birliði gösterdiði anlaºı ºtıºı lmı r.AcroPDF - A Quality PDF Writer and PDF Converter to create PDF files. To remove the line, buy a license.AcroPDF - A Quality PDF Writer and PDF Converter to create PDF files. To remove the line, buy a license.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOne of the areas of the Turkish-Islamic arts research, which was neglected orat least not adequately evaluated, constitutes the subject of ceramics. Current workswhich were conducted on the Middle Age Turkish-Islamic ceramic art approached tothe subject in technical and adornment terms, vessel formats were not worked onmuch.Function of the spherical-conical vessels whose upper part resembles ahemisphere and whose bottom a cone and which constitutes our work subject has notbeen yet determined. Researchers are asserted some ideas that these cups might havebeen used as containers in Northern Africa, Middle East, Caucasian and Anatoliawhich are part of Turkish-Islamic geography for to maintain liquids like perfumes ormedicines, fire blower, hand grenade, perfume, mercury or a beer or beverage cup,weight for carpets or to maintain materials has been distillated especially.So far, spherical-conical vessels are located in İstanbul Turkish-IslamicWorks, Konya Karatay, İstanbul Topkapı Sarayı (Palace), Mardin, ª anlıurfa,Antalya, Kayseri, Niðde, Malatya, Gaziantep, Adıyaman and Adana museums inAnatolia; examples of them were found out in the excavation centers suchKubadabad, Ani, Samsat, Milet, Ahlat, and Alanya Kalesi (Castle), Harran, OldKhahta (Eski Kahta), Tille tumulusIn this work, eighty spherical-conical vessels were discussed which are in theKonya Karatay Museum where the spherical-conical vessels are the densest.Within the framework of our work, documentation of the spherical-conicalvessels in the Konya Karatay Museum were completed as photograph and drawing.When the construction and decoration technique and features such as dough, of thespherical-conical vessels in the Karatay Museum were examined closely, it becomesclear that they show cultural unity with the examples in the other centers wheresimilar vessels were discovered apart from some local features and differences.AcroPDF - A Quality PDF Writer and PDF Converter to create PDF files. To remove the line, buy a license.