Türk çalışma hayatında esneklik tartışmaları ve 4857 sayılı iş Kanununa yansımaları
Discussions on the flexibility in Turkish working life and reflections to article 4857 of the labour law
  1. Tez No: 187197
  2. Yazar: BÜLET TURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHİR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
iÖZETTürk Çalışma Hayatında Esneklik Tartışmaları ve 4857 sayılı İş KanununaYansımaları başlıklı tezin konusu; küresel anlayıştaki esneklik yaklaşımınındeğerlendirilmesi, Türkiye'de; AB uyum yasalarıyla ivme kazanan düzenlemelerdeesneklik tartışmalarının içeriği ile bu tartışmaların 4857 sayılı İş Kanunu'nayansımalarıdır.Günümüzde endüstri toplumuna özgü ekonomik gelişme ve istihdam modeliyerini yeni bir düzene bırakma eğilimindedir. Bu yeni düzende esneklik, yeniyapılanmayı tamamlayıcı bir unsur olarak kabul edilmekte, günümüz yönetim veorganizasyon düşüncesinde önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle hem ekonomiksistem genelinde, hem de ekonomik sistemle aynı temel mantığı taşıyan istihdamilişkilerinde katılığın egemen olduğu bir modelden, esneklik yaklaşımınınbenimsendiği bir modele geçilmesinin gerekliliği konusunda yoğun tartışmalaryapılmaktadır. Doğal olarak esneklik yönelimli eğilimler hukuksal düzenlemeleridoğrudan etkisi altına almaktadır.Çalışmada vurgulanmak istenen temel noktalar; çalışma hayatında esneklikaçılımlı tartışmaları Türkiye örneğinde değerlendirmek ve 4857 sayılı yeni İşKanununa nasıl ve hangi ölçüde yansıdığını hukuksal düzenlemeler çerçevesindegenel hatlarıyla ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTThe subject of the thesis named“Discussions on the Flexibility in TurkishWorking Life and Reflections to Article 4857 of the Labour Law ”is evaluation ofthe global understanding of approaching to flexibility, contents of the discussions onflexibility in the arrangements which are accelerated by EU adaptation law codes andreflection of these discussions on the Article 4857 of the Labour Law.Nowadays, economic development and employment model of industrialsociety tends to leave it's place to a new system. In this new system, flexibility isaccepted as a complementary element of the new structure and holds an importantplace in today's management and organization thought. This is why there occursstrong discussions about the necessity of flexible models instead of rigid models inboth economic system and employment relations which have the same rigid logic ofeconomic system. Naturally flexibility tendency directly affects legal arrangements.The basic highlighted points in this study are; to evaluate discussions on theflexibility in working life based on Turkey model and to bring up how and and howmuch reflected on the Article 4857 of the Labour Law relating to law arrangements.