Yapısal uyum sürecinde Türkiye'de kamu gelir-gider kompozisyonundaki değişiklikler
Changes in composition of public revenue-expenditure in the process of structural adjustment
  1. Tez No: 187202
  2. Yazar: EMİNE ESEN AKARSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
iiTezin Adı:Yapısal Uyum Sürecinde Türkiye'de Kamu Gelir-GiderKompozisyonundaki DeğişikliklerYazar Adı:Emine Esen AkarsuÖZETTüm dünya ülkeleri yeni bin yıla hızlanan küreselleşme olgusu ile adımatmıştır. Küreselleşme olgusu ile birlikte ekonomik, sosyal ve kültürel bir çokyenilik, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulama alanı bulmuştur.Yapısal uyum sürecinde iki önemli kuruluş; Uluslararası Para Fonu ve DünyaBankası önemli rol oynamaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyüme vekalkınmanın sağlanması, ekonominin yapısal uyuma adapte edilmesi için bu ikikuruluşun faaliyetleri ön plana çıkmaktadır.Yapısal uyum süreci diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye için de önemli birsüreçtir. Bu bağlamda Türkiye hızla değişen dünya ekonomik düzeni içinde iyi biryer alabilmek için ekonomik ve sosyal alanda yaptığı düzenleme ve reformlarlabir yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Türkiye'de yapısal uyum sürecindekamu gelir-gider kompozisyonundaki değişiklikler bu yeniden yapılanmaaçısından önemli rol oynamaktadır.Bu çalışmada Türkiye'deki kamu gelir-gider değişimlerinin yapısal uyumsürecinde, hangi yönde artış veya azalış gösterdikleri, Uluslar arası Para Fonu veDünya Bankası'nın yapısal sürece etkileri ve yapısal uyum programlarınınTürkiye'deki sonuçlarının kamu gelir ve giderleri açısından incelenmesiamaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
iiiTezin Adı:Yapısal Uyum Sürecinde Türkiye?de Kamu Gelir-GiderKompozisyonundaki DeğişikliklerYazar Adı:Emine Esen AkarsuABSTRACTAll the globe territories take a step with a spreading globalizationphenomenon into the new millennium. With the globalization phenomenon lots ofreforms in economic, social and cultural areas are performed in developed anddeveloping countries. In the structural adjustment process, two importantfoundations; International Monetary Fund and World Bank has a major role.These two foundations services in developing countries especially in providingdevelopment and growing, adoption economy to structural adjustment areforeground structural adjustment process is an important process for Turkey likeother countries.In this context Turkey enters a reforming process with reorganizations andrenovations in social and economic areas for taking place in rapidly changingeconomic formation. Changes in public revenue-expenditure composition take animportant role for these renovations and reorganizations in Turkey?s structuraladjustment process.In this study, how changes in Turkey?s public revenue-expenditurechanges in structural adjustment process, in what aspects they show increase ordecrease, International Monetary Fund?s and World Bank?s effects on structuraladjustment and structural adjustment programs? results in Turkey are aimed tobe searched.