Yatılı ilköğretim bölge okulu ve ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin öğretmen görüşleri açısından karşılaştırılması
Comparison of teachers' burnout levels who are working at elementary boarding schools and elementary schools according to their opinions
  1. Tez No: 187206
  2. Yazar: HAKAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
3ÖZBu çalışma, Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında ve normal ilköğretimokullarında çalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerine ilişkin görüşlerininsaptanması amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu araştırma ile Yatılı İlköğretim BölgeOkullarında ve normal ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerintükenmişlik sorunlarına ilişkin görüşlerinden yola çıkarak, öğretmenlik mesleğiniuygulamada tükenmişlik sendromunun etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Aynızamanda, Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında ve normal ilköğretim okullarındaçalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerine kişisel özelliklerinin etki edipetmediği ve aralarında anlamlı bir fark olup olmadığı belirlenmiştir.Araştırmada, tükenmişlik sendromunun yapısı, boyutları, özellikleri ayrıntılıolarak bu alanda çalışan bilim adamlarının görüşleri doğrultusunda incelenmiştir.Araştırma tarama modeli ile yapılmış olup, çalışma evrenini Çanakkale İlindebulunan Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında ve normal ilköğretim okullarında görevyapan öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafındangeliştirilen bir kişisel bilgi formu ve Maslach Tükenmişlik Envanteri ile 229öğretmene uygulanması sonucu toplanmıştır ve elde edilen veriler frekans, yüzde, t-testi, tukey testi, tek yönlü anova testi ve scheffe testleriyle SPSS (Sosyal Bilimleriçin İstatistik Paket Programı) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
4ABSTRACTThis study aims to explore the opinions of teachers whoare working in primary schools and boarding schools abouttheir burnout level. Also, this study intends to determine theeffects of burnout on teaching profession. At the same time,the effect of teachers? personal characteristics on theiropinions about burnout that they feel in is determined.In this study, the concepts that constitute a fundamental approach about burnoutare examined. These concepts are; structure and aspects of burnout andcharacteristics of burnout. This descriptive study?s population is determined as,teachers who are working in primary and boarding schools in Çanakkale province.The data is gathered by a personal questionnaire which was developed by heresearcher and Maslach Burnout Inventory which was administered to 229 teachers.Data was analysed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) by calculatingfrequency, percentage, and by using t-test, One Way Anova and Scheffe tests.