Türkiye-Uluslararası Para Fonu ilişkileri bağlamında mali egemenlik
Fiscal sovereignty in the context of relations betweeen Turkey and International Monetary Fund
- Tez No: 187207
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT FALAY, Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET1970'lerin sonlarında başlayan ve 1980'lerde ivme kazanan süreç, dünyanınekonomik açıdan boyut ve yön değiştirmesine dayanır ve ?küreselleşme? olarakadlandırılır. Küreselleşme ile birlikte, uluslararası ekonomik kuruluşlar, uluslararasısistemin yürütücüsü, denetleyicisi olarak uluslararası ekonomik sistemde yeralmaktadırlar. Uluslararası Para Fonu, Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası bukuruluşların en önemlileridir.İki blokluluğun ortadan kalması ile devletten devlete yardımın sona ermesi,finansman ihtiyacının uluslararası mali piyasalardan uluslar arası raitingkuruluşlarına ve özellikle IMF referanslarına göre belirlenecek faiz hadleri üzerindenyapılabilmesi durumu ülkeleri iktisat politikaları bakımından bu kurumlara bağımlıhale getirmiştir.Özellikle IMF ve DB, gelişmekte olan ülkelere kredi şeklindeki kaynak desteğiiçin bir takım koşullar öne sürmektedirler. Bu koşullar, ulus devletlerin klasikegemenlik anlayışlarında dönüşümler yaratmıştır ve ulus devletlerin meşruluğukonusunda tartışmalara yol açmıştır. IMF'nin öne sürdüğü koşullar, maliegemenliğin aşınmasına yol açmaktadır. Bu egemenlik aşınması bu kuruma veuygulamalarına şüpheyle yaklaşılmasına yol açmaktadır.Türkiye'nin 1947'den bu yana IMF ile ilişkileri artan yoğunlukta devametmektedir. Ancak Fon'nun öne sürdüğü koşullar, yapılan düzenlemelerle maliegemenliği aşındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe process that has started in the late 70?s and accelerated in 1980?s isbased on the changes of dimensions of the world economy and this situtaion iscalled globalization. Together with the globalization, the international economicorganizations are functioned as the executer and the supervisor of the internationalsystem. International Monetary Fund, Worls Trade Organization and the World Bankare the most important organizations of this process.As the state to state aids are ended as a result of dissepearing blocks, thefinancial requirements are met from international financial institutions, frominternational raiting institutions and especially with the interest rates determined bythe IMF references, has caused the economic policies of the countries to be dependedto this institutions.Especially IMF and WB are attaching some conditions to their credits that arehighly required by the developing countries for their developments. But this attachedconditions to the credits causes transformations on the soverignity of the creditdemanding countries and opens arguments on govermental legitemacy. Theconditions that is forced by the IMF, causes erosion of the fiscal sovereignty. Thissituation causes some suspicions on this organization and its applicationsTurkey since 1947 have increasing relations with IMF. But it is certain thatthe conditions that the fund attaches to the arrangements eroses the fiscal sovereignty