Kız meslek lisesi öğrencilerinden kariyere yönelenlerle ev kadınlığına yönelenlerin benlik kavramları
- Tez No: 18722
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu araştırmada, kız meslek lisesi öğrencilerinden kariyere yönelmek isteyenlerle ev kadınlığına yönelmek isteyen öğrencilerin benlik kavramında farklılık olup olmadığını ve bu öğrencilerin, geldikleri SED ve okudukları branşa göre benlik kavramlarının farklılaşıp farklılaşmadım incelenmiştir. Araştırma Ankara Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi ve Ankara 100. Yıl Kız Meslek Lisesi 1989-1990 öğretim yılı güz yarıyılında 3. sınıf öğrencileri Özerinde yapılmıştır. İki liseden 49 'u kariyere, 43 'ü de ev kadınlığına yönelmek isteyen olmak üzere toplam 92 öğrenci araştırma kapsamına alınmıştır, öğrencilerin kendilerine ilişkin geliştirdikleri benlik kavramı ölçümünde, İnanç (1987) tarafından Türkçe'ye çevrilerek, Türk kültürüne adaptasyonu yapılan Offer öz-İmaj Envanteri kullanılmıştır. Kariyere yönelmek isteyen öğrencilerle ev kadınlığına yönelmek isteyenlerin benlik kavramı ölçeğinden aldıkları puanların karşılaştırılmasında“t testi”kullanılmış, Grencilerin aldıkları puanlar geldikleri SED ve okudukları branş değişkenlerine göre 2X2 'lik Çok Yönlü Varyans Analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda kariyere yönelmek isteyen Grencilerle ev kadınlığına yönelmek isteyen öğrenciler arasında benlik kavramının“Dürtü Kontrol”,“Törel Değerler”, ve“Aile ilişkileri”alt boyutları dışındaki bütün alt boyutlarda farkın olduğu ve kariyere yönelmek isteyen öğrencilerin daha olumlu benlik kavramı geliştirdikleri görülmüştür. 91Bu öğrenciler geldikleri SED 'e göre karşılaştırıldığında benlik kav ramının sadece“Cinsel Tutumlar”alt boyutunda üst-SED 'den ödentilerin aft- SED 'den öğrencilerden daha olumlu benlik kavramına sahip oldukları bulun muştur. Benlik kavramının“Duygusal Ton”,“Vücut ve Benlik imajı”,“Sosyal İliş kiler”,“Meslek ve Eğitime İlişkin Amaçlar”,“Dış Dünya İle Başetme Yetisi”,“Psi kopatoloji”ve“Genel Uyum”alt boyutlarında yönelme türü değişkenine göre kariyere yönelmek isteyen öğrencilerin lehine fark olduğu gözlenmiştir.“SED X Yönelme Türü”ortak etkisi ise benlik kavramının hiç bir alt boyutunda farklılık yaratmamaktadır. Ayrıca bu öğrenciler okudukları branşlara göre karşılaştırıldığında elde edilen sonuçlar, sosyoekonomik düzeye göre elde edilen sonuçlara benzerdir. Benlik kavramı konusunda yapılan çalışmalar, benlik kavramının SED 'e göre farklılaştığını göstermektedir. Ancak bu çalışmada, farklı SED 'den gelen, kariyere ya da ev kadınlığına yönelmek isteyen ödentilerin benlik kav ramları karşılaştırıldığında, öğrencilerin yönelişlerine bağlı olarak benlik kav ramlarında görülen farklılığın SED değişkeninden bağımsız olduğu görülmüş tür. Aynı şekilde bu farklılık, öğrencilerin okudukları branş değişkeninden de bağımsızdır. Sonuçlar, kariyere yönelme ile benlik kavramı arasında önemli bir ilişkinin olduğunu ve çevresel etmenlerden oldukça bağımsız olarak kendini ortaya koyabilecek özelliklere sahip olan kızların, kariyere yönetip topluma daha aktif olarak katılmak istediklerini göstermektedir. 92
Özet (Çeviri)
i ART Has been done to find out if there is any the difference of the self con cepts of the students of the vocational schools for girls in regard of their ten dency to have a career or to be a housewife, and also if these students differ from each other in terms of their socio economic status and majors in the schools. The sample has been selected from the third grade students of Anka ra Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi and Ankara 100. Yt! Kız Meslek Lisesi in 1989 Fal! Semester. Out of the 92 students, 49 had tendency for getting a ca reer and the other 43 preferred to be a housewife. Offer Self-Image Inventory which was adapted to Turkish culture by İnanç (1987) was used to measure the self concept. To determine the significance of difference between the means of the self concept scores of the two groups the“t-test”technique was used. The analysis the mean scores of the two groups in regard of socio eco nomic status and major variables was examined by 2X2 multiple analysis of variance technique. The results of have indicated that the students who had tendency for having a career had developed better self concept in all areas except“Impulse Control”,“Mora! Values”and“Family Relations”than the ones who prefferedto I be housewife. In comparing the students depending on their socio economical levels, it has found that the students from upper socio economical levels had better 93self concepts than those from lower socio economical levels only in“Attitudes toward sex”scale, it has been observed that there was a difference for the favor of those who had tendencies for getting a career in“Emotional Tone”,“Body and Self Image”,“Social Relations”,“Aims Associated With Proffession and Education”,“Ability To Get With Outer Worfd”,“psycopathofogy”and“Ge neral Adaptation”scales of the Offer Self Image Inventory. Besides, in compa ring these students depending on their branches, the results were similar with those obtained from socio economical level variable. The studies on self concept have indicated that self concept shows dif ference depending on socio economical level. But in this study, by comparing the self concept of the students from different socio economical levels in re gard of tendencies in getting a career or in being a housewife, it has been hunâ that the difference in self concepts depending on the tendencies of the students was independent from the socio economical level variable. This diffe rence was independent from the branch variable as well. Result have shown that there was an important relationship between tendency for career and self concept, and the girls who were characterise cally independent from the envi ronmental factors, have wanted to get a career and to join to the society more actively. 94