Franz Kafka'nın Die Verwandlung ve Yusuf Atılgan'ın Anayurt Oteli adlı yapıtlarında yabancılaşma ve yalnızlık
Loneliness and alienation in the Franz Kafka's work called Die Verwandlung and Yusuf Atilgan's work called Anayurt Oteli
  1. Tez No: 187234
  2. Yazar: ÖZGÜR CANGÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
106ÖZETBu çalışmanın amacı, farklı iki zaman diliminde ve kültür dünyasında yaşamış Türkyazar Yusuf Atılgan'ın Anayurt Oteli adlı romanını ve Almanca yazan Yahudi kökenlibir Çek olan Kafka'nın Die Verwandlung adlı anlatısını yabancılaşma ve yalnızlıkyönünden ayrıntılı biçimde incelemektir. Çalışma her iki yazarın adı geçen yapıtlarındaçağımız insanının en temel problemlerinden olan yabancılaşma ve yalnızlık temalarınınasıl yorumladığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.Her iki yazar da yapıtların odağına yalnız bireyleri almışlar ve yabancılaşmayı onlarıeksen alarak anlatmışlardır.Yedi bölümden oluşmuş bu çalışmada, yapıtlar önce içerik yönünden incelemiş,ardından tespit edilen yabancılaşma ve yalnızlık temaları karşılıklı olarakdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
107ABSTRACTThe aim of this work is to examine Turkish writer Yusuf Atılgan?s novel AnayurtOteli and Jewish origined and German wrote Czech writer Franz Kafka?s story DieVerwandlung considering the theme of Loneliness and Alienation in detail and differentperiods of time and culture world in which they lived.This work aims to reveal how both of these two writers interpret the theme ofloneliness and alienation which are main problems of this century in their studiesmentioned.Both of these writers just focused on individuals and they told alienation taking theseindividuals into consideration.This work which is composed of seven chapters, are initially analyzed consideringthe contents of them Then the confirmed loneliness and alienation themes are criticizedby comparing them with each other.