Franz Kafka'nın 'Die Verwandlung' ve 'Der Prozess' eserlerinin hermeneutik bakış açısıyla incelenmesi
Analysis of Franz Kafka's 'Die Verwandlung' and 'Der Prozess' from a hermeneutic perspective
  1. Tez No: 886653
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Franz Kafka'nın“Die Verwandlung”ve“Der Prozess”adlı eserleri, hermeneutik açıdan derin anlamlar içeren karmaşık metinlerdir. Hermeneutik, metinleri yorumlama ve anlama sürecine odaklanan, Franz Kafka'nınkiler gibi muğlak ve çelişkili eserlerin analizinde önemli rol oynayan bir metodolojidir.“Die Verwandlung”eserinde Gregor Samsa'nın böceğe dönüşmesi, bireyin topluma yabancılaşmasını ve kimlik krizini simgelemektedir. Hermeneutik açıdan bakıldığında Gregor'un başkalaşımı, insanların iç dünyalarındaki duygusal, psikolojik ve sosyal streslerle nasıl başa çıktıklarını anlamaya yönelik bir araç olarak görülebilir. Metnin sembolizmi okuyucunun kendi deneyimleri ve bakış açılarıyla etkileşime girerek farklı yorumlara olanak sağlamaktadır.“Der Prozess”, Josef K.'nin beklenmedik suçlamalarının ve duruşmasının öyküsünü anlatıyor. Bu çalışma hukuk sistemleri ve otoriteye eleştirel bir bakış açısı sunmaktadır. Yorumsamacı bir perspektiften bakıldığında“Der Prozess”eserinin anlamı incelenerek onun Franz Kafka'nın zamanının politik ve toplumsal gerçeklikleriyle ilişkisinin açıklanması hedeflenmiştir. Ayrıca metindeki sembol ve anlatıların kişisel adalet arayışları ve varoluşsal sorularla nasıl ilişkilendirilebileceği ile ilgili bulgular içermektedir. Franz Kafka'nın eserlerine hermeneutik bir perspektiften bakıldığında, yazarın kendi döneminin sosyal, psikolojik ve felsefi meselelerine dair derin içgörüler sunduğu görülmüştür. Okuyucular metnin derinliklerine inerek ve farklı yorumlama stratejileri kullanarak Franz Kafka'nın eserlerinin sunduğu belirsizlik ve anlam katmanlarını keşfetmektedirler. Bu çalışma, Franz Kafka'nın eserlerindeki sembollerin ve karakterlerin anlam ve yorumunu anlamak için hermeneutik yöntemlerin nasıl kullanılabileceğini incelemektedir. Bu çalışma, Franz Kafka'nın eserlerine hermeneutik bir perspektiften bakmanın, yazarın zamanının sosyal, psikolojik ve felsefi konularına derinlemesine bir bakış açısı sağladığını göstermektedir. Bu konu ile ilgili gelecekte çalışma yapacak araştırmacılar ve okuyucular metnin derinliklerine inerek ve farklı yorumlama stratejileri kullanarak Franz Kafka'nın eserlerinin sunduğu belirsizlik ve anlam katmanlarını keşfetmeleri beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Franz Kafka's works“Die Verwandlung”and“Der Prozess”are complex texts containing deep meanings in terms of hermeneutics. Hermeneutics is a methodology that focuses on the process of interpreting and understanding texts, playing an important role in the analysis of ambiguous and contradictory works such as those of Franz Kafka. In“Die Verwandlung”, Gregor Samsa's transformation into an insect symbolizes the individual's alienation from society and identity crisis. From a hermeneutical perspective, Gregor's metamorphosis can be seen as a tool for understanding how people cope with emotional, psychological and social stresses in their inner world. The symbolism in the text interacts with the reader's own experiences and perspectives, allowing for different interpretations.“Der Prozess”tells the story of Josef K.'s unexpected accusations and trial. This study offers a critical perspective on legal systems and authority. From a hermeneutic perspective, the aim of the study is to examine the meaning of“Der Prozess”and explain its relationship with the political and social realities of Franz Kafka's time. It also contains findings about how the symbols and narratives in the text can be associated with personal quests for justice and existential questions. When Franz Kafka's works are examined from a hermeneutic perspective, it is seen that the author offers deep insights into the social, psychological and philosophical issues of his period. By delving deeper into the text and using different interpretive strategies, readers discover the layers of ambiguity and meaning presented by Franz Kafka's works. This study examines how hermeneutic methods can be used to understand the meaning and interpretation of symbols and characters in Franz Kafka's works. This study shows that reading Franz Kafka's works from a hermeneutical perspective provides an in-depth perspective on the social, psychological and philosophical issues of the author's time. Researchers and readers who will study this subject in the future are expected to explore the layers of uncertainty and meaning presented by Franz Kafka's works by delving deeper into the text and using different interpretation strategies.