E-ticaretin Türkiye ekonomisi üzerine etkileri
The effect of e-commerce on Turkish economy
- Tez No: 187275
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZETGünümüzde teknoloji hayatımıza her alanda girmektedir. Teknolojinin ve teknolojiyebağlı olarak iletişimin hızla ilerlemesi yeni kavramları da oluşturmaktadır. Bu kavramlardanbir tanesi e-ticaret (elektronik ticaret) kavramıdır.E-ticaretin asıl aracı internettir. nternet, ilk aşamada, e-ticaret amacına yönelik olarakoluşturulmamış olsa da, zaman içerisinde, gelişen teknolojiyle kamuya açılmış, internetüzerinden yapılan e-ticaret potansiyelini gören firmalar sayesinde de bir ticaret platformuözelliği kazanmıştır.Firmaların kısa sürede e-ticarete adapte oldukları görülmektedir. Bunun sebebi, e-ticaret sayesinde firmaların 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verme olanağına kavuşmasıdır. E-ticaret sayesinde firmalar etkin stok kontrolü yapabilme şansına kavuşmuş, ofis maliyetleriolarak adlandırılan maliyet kalemlerinde önemli tasarruflar yapabilme olanağına sahipolmuştur.Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de e-ticarete dönük çeşitli çalışmalaryürütülmektedir. Türkiye ulusal düzeyde e-ticarete dönük çeşitli düzenlemeler yaparken,uluslararası platformda da e-ticarete dönük yapılan çeşitli çalışmaları yakından takipetmektedir. Uluslararası ekonomide önemli bir yere sahip olmak için çalışan Türkiye,uluslararası ekonomide ağırlığı her geçen gün artan e-ticaretin gelişmesine yönelik önemliprojeler yürütmektedir.Çalışmanın ana amacı; e-ticaret potansiyelini göstermek, e-ticaretin toplam ticaretiçerisindeki payının hızla arttığını vurgulamak ve bu bağlamda e-ticaretin Türkiye ekonomisiüzerine etkilerini incelemektir.Dosya adı: ozet_tr.docDizin: C:\Documents and Settings\SERKAN_1\Desktop\alp tez pdfC:\Documents and Settings\SERKAN_1\ApplicationŞablon:Data\Microsoft\Templates\Normal.dotBaşlık:Konu:Yazan: HASAN ALP ÖZELAnahtar Sözcük:Açıklamalar:Oluşturma Tarihi: 28.09.2006 2:43Düzeltme Sayısı: 2Son Kayıt: 28.09.2006 2:44Son Kaydeden: SERKAN_1Düzenleme Süresi: 1 DakikaSon Yazdırma Tarihi: 28.09.2006 2:46En Son Tüm YazdırmadaSayfa Sayısı: 1Sözcük Sayısı: 234(yaklaşık)Karakter Sayısı: 1.334(yaklaşık)
Özet (Çeviri)
iABSTRACTToday technology is entering every field in our lives. Also the progression oftechnology and fast advancement of communication depending on technology formnew concepts. One of these concepts is e-commerce.The essential tool for e-commerce is the internet. Although it has not beenformed for the aim of e-commerce, eventually, it has been presented to the use ofpublic, and by the businesses which have noticed the potential of e-commerce overthe internet, e-commerce has become a trade platform.It is seen that businesses can adopt to e-commerce in a short term. The reasoncan be explained that through e-commerce, businesses have the opportunity to serve7 days 24 hours. Through e-commerce businesses have the possibility to do effectiveinventory controls and important savings in the cost items called as office costs.Like the other countries, studies towards e-commerce are performed inTurkey. While Turkey builds various regulations, it also follows studies about e-commerce at international level closely. Turkey, which is trying to have an importantplace in international economy, has conducted significant projects for theprogression of e-commerce which is gaining density in international economy eachday.The main purpose of this study is to show the potential of e-commerce, tostress that the proportion of e-commerce in total trade is increasing fast and in thisregard, to examine the effects of e-commerce in Turkish economy.Dosya adı: ozet_en.docDizin: C:\Documents and Settings\SERKAN_1\Desktop\alp tez pdfC:\Documents and Settings\SERKAN_1\ApplicationŞablon:Data\Microsoft\Templates\Normal.dotBaşlık:Konu:Yazan: HASAN ALP ÖZELAnahtar Sözcük:Açıklamalar:Oluşturma Tarihi: 28.09.2006 2:45Düzeltme Sayısı: 2Son Kayıt: 28.09.2006 2:45Son Kaydeden: SERKAN_1Düzenleme Süresi: 0 DakikaSon Yazdırma Tarihi: 28.09.2006 2:47En Son Tüm YazdırmadaSayfa Sayısı: 1Sözcük Sayısı: 220(yaklaşık)Karakter Sayısı: 1.258(yaklaşık)