İnternetin ekonomi politiği: Avrupa Birliği ve Türkiye üzerine bir inceleme
Political economy of internet: A review of European Union and Turkey
- Tez No: 652949
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
2000'li yıllar, internet ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve küreselleşme ile hem ekonomik hem sosyal anlamda pek çok gelişim ve değişimin başlangıcı olmuştur. Günlük yaşam üzerine de etkilerin gözle görülür olduğu bu dönemde, bilgi teknolojilerinin gelişimi ile ekonomik boyutta bir dönüşüm başlamıştır. Bu gelişmeler ışığında internet kullanımının ekonomik ve stratejik önemi artmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerleme ve gelişmelerin ekonomik boyuttaki etki alanlarını araştıran“yeni ekonomi”alanı bu doğrultuda ortaya çıkmıştır. İnternet ile oluşan yeni pazar ve rekabet ortamı sonucu ortaya çıkan“internet ekonomisi”de yeni ekonomi altında incelenmektedir. Hızla artan internet kullanıcı adetleri, beraberinde internetin ekonomik boyutunu daha da önemli hale getirmektedir. İnternet ekonomisi kavramı, internet ile ilgili ekonomik, politik ve sosyal faaliyetlerin tümünden oluşturmaktadır. İnternetin ekonomi politiği başlığı altında bilgi toplumunu anlamak önemlidir. Sınırları aşma konusunda bir devrim sayılan internet, yalnızca ekonominin değil, kültürel ve toplumsal alanın da küreselleşmesini sağlamıştır. Dijital dünyadaki ekonominin itici gücü olan elektronik ticaret (e-ticaret), internet ekonomisinin hızlı büyümesindeki en önemli etkenlerden biridir. İşletme yönetiminin yeni bir yolu olarak kabul edilen e-ticaret, internet ile birlikte günümüz ekonomilerinin en önemli unsurlarıdır. E-ticaretin kullanımında yaşanan artış, internet ekonomisinin, dünya ekonomisi içindeki payının artmasına yardımcı olmuştur. Çalışmada, internet ekonomisi kapsamında gelişen sosyal ve ekonomik politikalar Avrupa Birliği ve Türkiye için karşılaştırmalı olarak incelenmekte ve e-ticaretin gelişimi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
2000s have been the beginning of many developments and changes in both economic and social life with developments in the internet, information technologies and globalization. In the light of these developments, an economic transformation started with the development of information technologies. Economic and strategic importance of internet has increased. The concept of“new economy”is one of the approaches that emerged within this framework. The new economy is the field of study that examines the economic impacts of developments in information technologies. Internet economy is also examined under“new economy”concept. With the rapidly increasing number of internet users in all parts of the world, the internet economy has started to gain importance. Internet economy consists of all economic, political and social activities supported by the internet and related information and communication technologies. It is important to understand the concept of information society under the title of political economy of Internet. The Internet, which is considered a revolution in all over the world, has enabled the globalization of not only the economy, but also the cultural and social spheres. Electronic commerce (E-commerce), the driving force of the economy in the digital World, has emerged as a powerful part of the internet economy. Considered as a new way of business management, e-commerce is the most important elements of today's economies along with the internet. The increase in the use of e-commerce has enabled the internet economy to gain a significant role in the world economy. This study will examine social and economic policies as part of the internet economy and development of e-commerce for both European Union and Turkey.