Adalet Ağaoğlu'nun romanları ve romancılığı
The novels of Adalet Ağaoğlu and of her novelist
- Tez No: 187281
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT TEKŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma, ?Giriş? ve ?Sonuç? dışında üç bölümden oluşmuştur. Bu bölümleraşağıdaki gibi düzenlenmiştir:I. Bölüm: ?Adalet Ağaoğlu'nun Hayatı? ve ? Eserleri? başlığı bulunan bu bölümdeyazarın hayatı ve eserleri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.II. Bölüm: Bu bölümde Adalet Ağaoğlu'nun Romanları ve Sanatçı kişiliği elealınmıştır. Yazarın eseri olan sekiz roman, olay, kişiler,zaman, mekan ve Dil ve Üslup ilkeleridoğrultusunda ele alınıp değerlendirilmiştir. Ayrıca romanların kısa özetleri konarakokuyuculara bilgi verme amacı güdülmüştür.III. Bölüm: Romanların Değerlendirilmesi üzerine kurulmuştur. ncelenen sekizroman, Tematik, Anlatım Tekniği, Şahis Kadrosu, Zaman Kullanımı, Mekanlar veRomanların Dil ve Üslup Özellikleri bakımından değerlendirilmeye tutulmuş ve ortaya çıkansonuç açıkça yazılmıştır.Çalışmanın sonuna eklenen ?Sonuç? bölümü, açık, net bir dille yazılmıştır. Çalışmabir eleştiri değil değerlendirme amacı taşıdığından eldeki veriler neticesinde kesin yargıyagidilmiştir. Ayrıca bir kaynakça eklenmiş ve bu çalışmada ulaşılan kaynaklar alfabetik sıraylaverilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thıs work is formed into three parts except introductıon and ronclusıon.The fırst part: Thıs part whıch names ?Adalet Ağaoğlu?nun Hayatı? and ?Eserleri? isabout Adalet Ağaoğlu life and her Works.The second part: Thıs part is about her novels and her artist personalitiy. The eightnovels whıch are written by the writers are studied carefully about the event, the persons, thetıme, the place and the language and the style. Also the very short summary is written for thereaders.The thırd part: The eight novels are evaluated and taken up by the theme, theexpressıon technıque, the people, using the tıme, the (style) place and the novels languageand their style.At the end of the work there is the conclusıon part. t is about Adalet Ağaoğlu?s artistpersonality and her Works. Thıs work ıs not a criticism. The aim is a kınd of evaluatıon so wecan have a certaın decision. There is a bibliyography wıth the alphabetical number.