Bilinç akişi tekniği bakimindan James Joyce, Oğuz Atay, Adalet Ağaoğlu ve Emine İşınsu'nun romanlari
The novels of James Joyce, Oğuz Atay, Adalet Ağaoğlu ve Emine Işınsu in point of stream of consciousness technique
  1. Tez No: 229012
  2. Yazar: SERDAR ODACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bilinç Akısı Teknigi Bakımından James Joyce, Oguz Atay, Adalet Agaoglu veEmine Isınsu'nun Romanları? adlı arastırmamızın amacı modern romanınanlatım teknikleri içinde yer alan bilinç akısının örnekleme metoduyla Türkromanında nasıl kullanıldıgının belirlenmesidir.Çalısmamıza James Joyce'un Ulysses adlı romanında uyguladıgı bilinç akısıteknigi model olarak alınmıstır. Türk edebiyatından ise modern romanıngelisimini izleyebildigimiz yazarların, bu teknigin tüm unsurlarıyla islendiginidüsündügümüz eserleri ?Tutunamayanlar, Üç Bes Kisi, Çiçekler Büyür?degerlendirilmistir.Giris ve Sonuç dısında, iki bölümden olusan çalısmamızın birinci bölümündebilinç, bilinçaltı ve bilinç akısı terimleri, bu alanda yayımlanmıs Türkçekaynakların yanı sıra Ingilizce kaynaklardan da yararlanılarak irdelenmistir.Arastırmamızın sonucunda görülen odur ki insan gerçekligini anlatıda tümboyutlarıyla vermek için kullanılan en kapsamlı teknik, bilinç akısıdır. Ancakyazar, bir karakterin bilinç akısını aracısız vermek üzere iç monolog, kendikendine konusma gibi teknikleri yardımcı olarak kullanabilmektedir.Incelememiz sonunda bilinç akısı tekniginin en olgun örneklerini veren JamesJoyce'un basarı çizgisine Türk edebiyatında Oguz Atay ve Adalet Agaoglu'nunromancı kimlikleriyle yaklastıgı tespit edilmistir. Emine Isınsu'nun ise çizgiselkurguda teknigin basarılı sekilde uygulayıcısı oldugu görülmüstür.Anahtar KelimelerJames Joyce, Oguz Atay, Adalet Agaoglu, Emine Isınsu, Psikoloji, Bergson,William James, bilinç, bilinç akısı teknigi, iç monolog
Özet (Çeviri)
This study which is titled as ?The novels of James Joyce, Oguz Atay, AdaletAgaoglu ve Emine Isınsu in Point of Stream of Consciousness Technique?,aimed to examine stream of consciousness technique used in the novels ofJoyce, Oguz Atay, Adalet Agaoglu ve Emine Isınsu.In this study, the novel Ulysses written by James Joyce, is taken as a model ofstream of consciousness technique. The novels Tutunamayanlar, Üç Bes Kisi,Çiçekler Büyür are examined in point of stream of consciousness technique.These novels belonged to the writers who had followed modernism In Turkishliterature.This work is constructed two main sections except introduction and conclusion.In the first section we studied the terms consciousness, subconsciousness andstream of consciousness.The stream of consciousness technique is a main technique which is discribethe inner world of hero or heroin. And also writers can use other narrativetechniques as interior monolog and soliloquy in order to dramatize inner worldof characters.By the end of study, we have seen that Oguz Atay and Adalet Agaoglu, hadused the stream of consciousness technique as a success line of Joyce. EmineIsınsu have used this technique to show her character?s inner world in a linearplotted novel instead of stream of consciousness novel.Key WordsJames Joyce, Oguz Atay, Adalet Agaoglu, Emine Isınsu, Psychology, Bergson,William James, consciousness, stream of consciousness technique, interiormonologue