Uygur şiveleri sözlüğü (A'dan Z'ye kadar transkripsiyonlu metin)
Dictionary of modern Uighur language dialects (from A to Z transcripted text)
  1. Tez No: 187297
  2. Yazar: ÖZLEM ÖTUNCER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖLMEZ, Y.DOÇ.DR. NECMİ AKYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
2ÖZETBu çalışma Yeni Uygur ağızlarını ele alan ve Ğulam Ğopuri'ninhazırladığı Uyğur Şiviliri Sözliği adlı yapıtın A'den Z'ye kadar olanbölümünü içermektedir. Çalışma, yapıtın özgün olan Arap harflerinden Latinharflerine aktarımı ile başlamıştır. Daha sonra yapıtta geçen 1814 maddebaşısözcük günümüz Türkçesi ve Eski Türkçeyle ses benzerliği bakımındankarşılaştırılıp tarihsel dönemde bu sözcüklerin geçirmiş oldukları değişimlerverilmiştir. Çalışmada geçen sözcüklerin karşılaştırılmasında anlambenzerlikleri ve yakınlıkları ile ses benzerlikleri temel ölçüt alınmıştır.Anlam ve ses benzerliği içermeyen sözcüklerin ilgili bölümleri ``ø ?'' işaretiile belirtilmiştir. Ayrıca kökeni tespit edilememiş olan sözcükler de ``< ?''işareti ile belirtilmiştir. Dizin bölümünde, yapıtın içerisinde geçen YeniUygur şivelerine ait maddebaşı sözcüklerden günümüz Türkçesindeyaşadığı saptananlar Anadolu Diyalektleri-Uygur Diyalektleri başlığıaltında verilmiştir. Kökeni saptanabilen maddebaşı sözcükler de KökenlerineGöre Dizin başlılığı altında ait oldukları dillere göre sıralanmıştır. TürkçeKarşılıklarına Göre Dizin başlığı altında da yapıtta yer alan maddabaşısözcükler Türkçe karşılıklarıyla birlikte sıralanarak verilmiştir.Sonuç olarak Eski Türkçede ve günümüz Türkçesinde var olansözcüklerden günümüz Uygur lehçelerinde yaşayanlar saptanmış, böyleliklebu sözcüklerin Eski Türkçe ve günümüz Türkçesi ile olan anlam ve sesbenzerlikleri incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda Eski Türkçeye vegünümüz Türkçesine ait bazı sözcüklerin Yeni Uygur lehçelerine yakınlıklarıtespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
3ABSTRACTThis study subjected the vocabulary of the book Uygur Şiviliri Sözliğiby Ğulam Ğopuri from A to Z parts. First of all the authentic letters ofArabic are translated into Latin. 1814 words translated are compared interms of phonetics and sementics in old and modern Turkish . Thechanges they were subjected to are pointed out . In the study basic criteriaare the semantic and phonetic similarities of the words. The vocabularyhaving no phonetic and semantic similarity is marked ``ø ???. More overthe vocabulary whose etymons are still not retirmined are marked with ``