Opposition in Turkish news interviews
Türkçe tartışma programlarında kullanılan muhalefet ifadeleri
- Tez No: 187321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
T.C.ULUDAĞ ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜYABANCI D LLER EĞ T M ANAB L M DALING L Z D L EĞ T M B L M DALI?TÜRKÇE TARTIŞMA PROGRAMLARINDA KULLANILAN MUHALEFETFADELER ?(YÜKSEK L SANS TEZ )DERYA ÖZENBURSA 2006ÖZETBu çalışma Türk tartışma programlarındaki karşı çıkış üzerinedir. Bu karşı çıkışlarınbüyük bir çoğunluğu muhalefet belirtmek için yapıldığından bu tez muhalefet ifadeleriniinceler. Öncelikle çalışma, tartışma programlarının yapısı, muhalefet ifadelerininprogramda görüldüğü yerler ve tartışma programlarındaki nezaket konusunu hakkındabilgi verir. Daha sonra muhalefet ifadelerinin çeşitlerini ve tartışma programlarınınkonusunun muhalefet ifadelerinin sayısını ve çeşidini etkileyip etkilemediğini araştırır.Analiz yapılırken yedi saatlik bir kayıt kullanılmış, Söylem Çözümlemesi ve SohbetAnalizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Sonuçlar, muhalefet belirtmenin farklı yollarınınolduğunu ve her yolun nezaket seviyesi açısından birbirinden farklı özellikler içerdiğinigösterir. Ayrıca çalışma, muhalefet ifadelerinin çeşitleri dışında tartışma programlarındanezaketi etkileyen başka faktörler olduğunu da ortaya koyar (muhalefet ifadesininkullanıldığı yer gibi). Bu faktörler de bu çalışmada ele alınmıştır. Çalışma, tartışmaprogramlarının yapısı hakkında bilgi verdiğinden, Türk tartışma programlarınıBatıdakilerle karşılaştırma olanağı da sağlar. Sonuçlar, Türk tartışma programlarınınkendi aralarında rekabet ettiklerinden, çoğu zaman formatı ihlal ettiğini ve bu nedenlede daha kaba olduklarını gösterir.DANIŞMAN: YRD. DOÇ. DR. Ç ĞDEM KARATEPETEZ N TOPLAM SAYFA SAYISI: 90
Özet (Çeviri)
T.C.ULUDAĞ UNIVERSITYINSTITUTE OF SOCIAL SCIENCESFOREIGN LANGUAGE EDUCATION DEPARTMENTENGLISH LANGUAGE TEACHING?OPPOSITION IN TURKISH NEWS INTERVIEWS?M.A. THESISDERYA ÖZENBURSA 2006ABSTRACTThis study is concerned with the opposition in Turkish news interviews. Since most ofthe oppositions in them are done to state disagreement, this thesis focuses on the act ofdisagreement. First, it gives background information about news interview format,discusses the organization of disagreement and politeness in them. Then, it investigatesdisagreement types and searches the effect of context on the number and types ofdisagreements used. While analyzing them, it makes use of a corpus of natural datacontaining about seven hours recording and follows an approach combiningConversational Analysis (CA) and Discourse Analysis (DA). The results show thatdisagreement is expressed in different ways and each way presents different levels ofpoliteness. Moreover, the study displays that there are some other factors, except fordisagreement type, which affect politeness in news interviews. All these factors are alsoexamined in this thesis. The study also presents the framework of news interviews andenables readers to make a comparison between Western style and Turkish style. Thefindings indicate that since Turkish news interviews are competitive in nature, theyviolate the format most of the time, and this makes them more impolite.SUPERVISOR: ASSIST. PROF. DR. Ç ĞDEM KARATEPETOTAL PAGE NUMBER : 90