Kur'an'da itaat kavramı
The obedience concept in the Quran
  1. Tez No: 187492
  2. Yazar: SEBAHATTİN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETSebahattin TURANYazarÜniversite Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı Temel İslam BilimleriBilim Dalı TefsirTezin Niteliği Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı IX+93Mezuniyet Tarihi …. /08/ 2006Prof. Dr. İbrahim ÇELİKTez DanışmanıKUR'ÂN'DA İTAAT KAVRAMIKur'ân'da itaat kavramını incelediğimiz bu çalışmamız bir giriş ve üçbölümden oluşmaktadır.Çalışmamızın giriş bölümünde, yapmış olduğumuz araştırmanın amacını,yöntemini ve kaynaklarını tanıttık.Birinci bölümde itaat kavramının sözlük ve terim anlamını ortayakoymaya çalıştık. Bunun için de öncelikle klasik Arapça sözlüklerin yardımıylaitaat kelimesinin, kendisinden türediği kökü ve türevlerini (iştikak) belirleyip, hembazı şiirler vasıtasıyla İslam öncesindeki kullanımlarına yer yer temas ettik, hemde Kur'ân-ı Kerûm nazil olduktan sonra ne gibi anlamlarda kullanıldığına ortayakoymaya çalıştık. Kelimenin sözlük anlamının yanı sıra terim olarak hangi anlamageldiğini de göstermeye çalıştık. Bu işlem için özellikle ıstılah sözlüklerindenfaydalandık.Çalışmamızın ikinci bölümünde bütünüyle kavramın Kur'ân-ı Kerûm'dekikullanımını inceledik. Buna göre öncelikle genel olarak kavramın Kur'ân'da nasılkullanıldığını kısaca gösterdik. Ardından Kur'ân'ın, itaat kavramıyla eş ve zıtanlamlı olarak kullandığı bazı kavramları incelemeye çalıştık. Daha sonra itaatkavramının Kur'ân'daki muhtevasını inceledik. Burada Kur'ân'ın, kendilerineitaati emrettiği ve yasakladığı kimseleri/şeyleri açıkladık. Bunların ardındanKur'ân'da itaat etmeye ve itaatsizliğe verilen ya da verilecek olan karşılığın neolduğunu ortaya koymaya çalıştık.Üçüncü bölümde ise, itaat kavramının temel İslamû ilimlerde nasılkullanıldığını, bu ilimlerin muhtevasında nasıl yer aldığını ortaya koymayaçalıştık. Bu bölümün sonuna bir de genel değerlendirme ekledik. Nihayet sonuçbölümüyle çalışmamızı noktaladık.Anahtar Sözcüklerİtaat Allah Peygamber Kur'ân İlimleriİnsan Metod Dil İlimleri Rivâyet
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSebahattin TURANAuthorUniversity Uludağ UniversityMain Discipline Basic Islamic SciencesDiscipline Exegesis (Commentary of the Qur?an)Attribute of Thesis Master of ArtsPage Count IX+93Graduation Date …. / 08 / 2006Prof. Dr. İbrahim ÇELİKThesis SupervisorTHE OBEDİENCE CONCEPT İN THE QURANThis study in which we try to research obedience concept in The Qur?an isformed with an introduction and three parts.We introduced in te introduction part, the aim, method and sources of thestudy.At the first part, we explained the linguistic and term meaning of theobedience concept. For this, firstly we determined the root and the derivatives ofthe obedience concept. applying for the classical Arabic dictionaries. Doing that, wesometimes both mentioned the usages of the concept in pre-Islamic terms by somepoems, and Qur?anic usages after the revelation of The Qur?an by some verses.At the second part of the study we completely examined the usage of theobedience concept in The Qur?an. For this, at first we showed how used the conceptin The Qur?an. After this, we tried to examine some terms used in The Qur?an assynonym or opposite of the obedience concept. Then, we examined the content ofthe concept in The Qur?an. We explained here those who/what The Qur?an ordersthe obedience and disobedience for them. In connection with this, we stated whatresponse will be to the obedience and disobedience in The Qur?an.At the third part, we conveyed how used the obedience concept in theclassical Islamic sciences and how takes place in the content of these sciences. Weadded a general summary to the end of this part. Finally, we finished the study witha conclusion part.Key WordsObedience God Prophet Qur?anic SciencesHuman Method Linguistic Sciences Narration