Two histories one conflict: An analysis of the Cyprus conflict within the framework of conflict resolution theory
İki tarih bir ihtilaf: İhtilaf Çözünürlüğü teorileri çerçevesinde Kıbrıs meselesinin analizi
  1. Tez No: 187548
  2. Yazar: ARDA BATU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÜLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çok değişkenli ve karmaşık Kıbrıs sorunu bir den çok tarafı ilgilendirmekte ve kırkyılı aşkın süredir uluslararsı gündemi meşgul etmektedir. Bu çalışmada, Kıbrıs sorunundakikritik gelişmelere genel bir bakışla özetlerken, özellikle 1950'li yıllardan bu yana süre gelençözüm girişimlerinin üzerinde durulmuştur. Adadaki ihtilafa ilişkin unsurların incelenmesindeAvrupa Birliğinin rolü ve etkilerinin altı çizilmiştir.Süregelen çözüm girişimleri inceledikten sonra ihtilaf çözünürlüğü teorileriçerçevesinde Kıbrıs meselesi genel olarak analiz edilecektir; spesifik olarak bu meseleninneden bunca yıl, ve özellikle son on senede, çözülemediği araştırılacaktır. Özellikle sondönemde çözümsüzlükte pay sahibi faktörler işaret edilip çözüme giden yola ışık tutacakönerilerde bulunulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The multi-faceted and complex Cyprus conflict has significant implications for anumber of parties and has been on the international agenda for over four decades. Thefollowing study involves an overview of the critical junctures of the Cyprus conflict,incorporating significant resolution-seeking efforts since the 1950s. We shall explore theissues associated with the conflict and the continuous efforts to unite the peoples of the island,with a special emphasis on the prospect of a united Cyprus joining the European Union.Upon assessing the conflict and numerous negotiation and mediation efforts, ananalysis will follow, which will be structured around theories of conflict resolution so as toshed light on the reasons of the protracted nature of the conflict, to investigate where and howconflict resolution techniques have fallen short so-far, and finally to provide insight onappropriate and effective ways to resolve this case. In this chronological assessment, we shallshow how the Cyprus conflict grew into a protracted and intractable conflict.