Örgütlerde stres kaynaklarının çalışan kadınlar üzerindeki etkileri ve Eskişehir bölgesinde bir uygulama çalışması
- Tez No: 18755
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
ÖZET Endüstrileşme ve hızlı kentleşme sonucu kadınların çalışma yaşamında gittikçe çoğalarak ve yaygınlaşarak yer alması bizi stresin kadınlarüzerindeki etkilerini incelemeye itmiştir. Kadınların çalışma yaşamına girmesiyle birlikte sorunlarında da artış gözlenmiştir. Bu nedenle incelememizde amacımız zor çalışma koşulları altında çalışan kadınlarda stresin yaratabileceği bireysel ve örgütsel sonuçların neler olabileceğini ortaya konmuştur. Araştırmamızda bağımsız değişken olarak yapılan işin niteliğinden kaynaklanan stres(çok fazla iş, zaman baskısı, vardiyalı çalışma düzeni, işde tehlike unsurunun varlığı, rol belirsizliği ve rol çatışmasının yarattığı stres), bağımlı değişken olarak da bireysel ve örgütsel sonuçlar ele alınmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde stres kavramına değinilmiştir. İkinci bölümde çalışan kadın ve stres konusunu bağdaştırmak için, kadın ve çalışma konusu incelenmiştir. Üçüncü bölümde çalışanlarda stres yaratan faktörler, dördüncü bölümde ise örgütsel stresin bireysel ve örgütsel sonuçları ele alınmıştır. Beşinci ve son bölümde diğer tüm bölümlerde verilen teorik bilgilerden yararlanılarak yapılan bir araştırma yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of rapid industrialization and urbanization women's contribution to the working life has increased dramatically. This fact has let us to study the effects of stress on working women. It was observed that women's problems has increased when they started to take place in work atmosphere. Our basic goal in this study is to express the individual and organizational result of stress on women who are working in difficult working conditions. In this research stress caused by the nature of the working conditions. In this research working condition ( such as to much or too little work, time pressure, shift work, danger at work, role ambiguity and role conflict) will be considered our independence variable and stress factor which was caused by this factors will be our dependent variable. In the third part of the study was dealing with the stress factors at the organizations. At the fourth section of the study individual and organizational consequences of the stress was considered. The last part was dealing with our emprical research upon female workers. In this part statistical analysis, correlation and tabulation techniques were applied and the results was discussed in details. The thesis ends with the brief discussion of the findings and evalutions of the results.