European identity, the effect of Europeanization on nation-state identities and the Turkish dimension
Avrupa Birliği, Avrupalılaşmanın ulus-devlet kimlikleri üzerine etkisi ve Türkiye boyutu
- Tez No: 187553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Avrupa bazı dönemler dışında tarih boyunca hem siyasal hem deekonomik bütünleşme isteği içinde olmuştur. Bütünleşme sürecinin üçüncüboyutu, kültürel entegrasyon ise arka planda kalmıştır. Avrupa kimliği olarakoluşturulmaya çalışılan biz duygusu ve ortak bir kimlik Avrupa Birliği'nin devamıiçin büyük önem taşır. Avrupa kimliği hem ortak geçmişe ve ortak özelliklereodaklanan kültürel bir kimlik hem de Avrupa Birliği'ni ve üye ülkelerin siyasal veekonomik ortaklıklarını sembolize eden politik bir kimliktir.Avrupa kimliği ve kültürel birlik üye ülkelerin ulus devlet kimliklerini deetkilemiştir. Birliğin lokomotifi Fransa'da Fransız kimliğinin avrupalılaşma sürecibüyük değişimler geçirmiştir. Güçlü Fransız ulus devlet kimliğinden doğan?Fransız Avrupa? kavramı ?Avrupalı Fransa?ya dönüşmüştür. ?Tuhaf ortak? olarakanılan İngiliz kimliği özellikle Blair hükümeti döneminde Birliğe yaklaşmıştır; fakatbütün bu değişiklere rağmen Avrupa kimliği merkezde yer almaz.Türkiye de Avrupa üyelik sürecinden etkilenmiştir. Türk hukuku vedemokrasisi Avrupa ile müzakerelere başlamak için büyük değişim yaşamış, Türkekonomisi ve sonuç olarak Türk insanının yaşam standardı artmıştır. Türkiye'ninve Türk kimliğinin Avrupalılaşma süreci her alanda Türkiye için faydalı olmuş vegelecekte de faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Europe has had the wish of a complete integration both economically andpolitically throughout the history except some periods. The third dimension of theintegration process has been at the background: cultural integration. Having awe-feeling and a common identity which are tried to be constructed as the?European Identity? are of great significance for the ongoing of the EuropeanUnion. European Identity is both a cultural identity which focuses on thecommon past and traits of Europe and a political identity representing theEuropean Union and the political and economic partnership the member stateshave.European identity and cultural unity has affected nation-state identities ofthe member states. In the case of France as the locomotive of the Union,Europeanization of French identity has experienced great changes. ?FrenchEurope? resulting from strong French nation-state identity has altered to?European French?. The British identity as the ?awkward partner? hasapproached the Union in the last years especially with the Blair government.However, despite all these changes European identity, remains as a peripheralidentity rather than being in the center.Turkey has also been influenced by the European accession process.Turkish law and democracy have undergone great changes to start thenegotiations with the European Union. Also Turkish economy and as a result thelife standards of Turkish people have increased. The Europeanization process ofTurkey and Turkish identity has been and is going to be beneficial for Turkey inall respects.