With tax perspective, the relations between European Union and Turkey and the Customs Union
Vergi boyutu ile Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri ve Gümrük Birliği
  1. Tez No: 187552
  2. Yazar: YUNUS ÖZAY ER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN ÜZELTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZETBu çalışma Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini vergi boyutu ile GümrükBirliği çerçevesinde ele almaktadır.Tez temelde kısa bir giriş kısmının ardından 2 ana bölüme ayrılmaktadır.Birinci bölümde, Avrupa Birliğinin kuruluşundan bugüne kadar geçen süreç veTürkiye'nin ilgili süreçteki yeri, Avrupa Birliği Gümrük Birliği uygulaması veTürkiye'nin Gümrük Birliği yapılanması içerindeki yeri sırası ile ve tarihi bir bakışaçısı ile incelenmektedir. İkinci bölümde is yine Gümrük Birliği çerçevesindeAvrupa Birliğinin vergi politikaları öncelikli olarak ele alınmaktadır. Ardından yineaynı bölümde Türk vergi sistemi ana hatları ile ortaya konmakta olup, her iki vergisistemi karşılaştırmalı bir bakış açısı çerçevesinde irdelenmiştir. Tezim rakamsalverilerin ortaya konduğu sonuç bölümünden sonra kişisel görüşlerimi belirtmişolduğum genel bir sonuç bölümü ile sona ermektedir.Kendine has özellikleri nedeni ile Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri öncelikliolarak tarihi çerçevede ele alınmıştır. Adalet Divanı kararları ve belli başlı rakamsalveriler ve tablolar vasıtası ile de tezin içeriği desteklenmeye çalışılmıştır.Sonuç bize göstermektedir ki, Türkiye'nin Gümrük Birliği uygulaması veTürk Vergi Sistemi kendisine Avrupa Birliği'ni model almaktadır ve bu nedenle deiki tarafın aralarında bu bağlamda üyeliği engelleyici bazda farklar bulunmadığı,mevcut farkların da belirli bir zaman içerisinde çözülebileceği düşünülmektedir.v.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study deals with the relations between Turkey and the European Unionin the respect of the Customs Union with tax perspective.After a brief introduction part, the Thesis is divided into two main parts. Infirst part, the process passed from the foundation phases of the European Union andTurkey?s position in these periods, the Customs Union application of the EuropeanUnion and Turkey?s part in that relevant Customs Union formation are examined inturns and with a historical perspective. In second part, again within the concept of theCustoms Union, the tax policies of the European Union are initially expressed.Afterwards, in same part of the thesis, The Turkish Tax System is put forward withits main points and these two tax system is examined with a comparative perspective.After a conclusion part, where the statistical information mentioned, my thesis isfinished with a general conclusion part where I express my own ideas about therelevant subject.Due to its special type, the relevant relations between Turkey and theEuropean Union initially examined with historical perspective. By giving someexamples from the decisions of the European Court of Justice and with some figuresand numbers, the content of the thesis is tried to be supportedThe result of this study shows us that the Customs Union application ofTurkey and the Turkish Tax System take the European Union and her applications asa model and so there are not so big differences between the two sides? policies.Furthermore, the differences in question are not the dissolvable impediments to reachthe full membership and can be solved in a certain time period.iv.