The effects of Customs Union with particular reference to selected aspects of Turkish economy
Gümrük Birliğinin Türkiye ekonomisinin seçilen yönleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 187554
  2. Yazar: BARAN ALTINEL
  3. Danışmanlar: PROF. MUZAFFER DARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
1ÖZETBu tezin yazılmasındaki amaç, AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin TürkiyeEkonomisi üzerindeki etkilerini seçili parametrelerle incelemek ve Türkiye için etkili biruygulama olup olmadığı hakkında genel bir değerlendirme yapmaktır. Tezde, öncebölgesel entegrasyonlar ve gümrük birliği teorilerine değinilmiş, devamında AB-Türkiyearasındaki ilişkilerin gelişimine yer verilmiş, son olarak Gümrük Birliği'nin etkileri vehazır giyim ile otomotiv sektörlerinin nasıl etkilendiği incelenmiştir.AB-Türkiye arasındaki Gümrük Birliği genellikle sadece dış ticareteindirgenmiştir. Bu tezde Gümrük Birliği'nin Türkiye Ekonomisi üzerindeki etkileri dışticaret, mali yardımlar, doğrudan sermaye yatırımları, rekabet ve diğer (üyelik süreçinde,ticaretin önündeki teknik engellerin kaldırılmasında, fikri mülkiyet hakları üzerinde vekamu gelirleri üzerinde etkileri) başlıkları altında incelendi.Dış ticaret açısından Gümrük Birliği Türkiye için faydalı olmuştur. AB-Türkiyearasındaki dış ticaret açığı azalmış, AB'ye ihracatımız artmış, üçüncü ülkelerle yapılanticarette bir sapma oluşmamıştır.Gerekli politik, ekonomik istikrarın ve yasal altyapının oluşmaması nedeniyledoğrudan sermaye yatırımlarında Gümrük Birliği sonrası istenilen etki görülmemiştir.Gümrük Birliği sonrasında ekonmik nedenlerden ziyade siyasi nedenlerleTürkiye'ye yeterli miktarda mali yardım ayrılmadığı ve ayrılan yardımların dakullanımının engellendiği belirlenmiştir.2Gümrük Birliği uyum yasaları çerçevesinde rekabet ortamı gelişmiş, bu da hemüretici hem tüketici faydasını arttırmıştır.Ticaretin önündeki teknik engellerin kaldırılmasında Türkiye, uyum çalışmalarınıhenüz tamamlamamıştır. Fikri mülkiyet hakları bilinci Gümrük Birliği sayesindeTürkiye'de yerleşmektedir. Kamu gelirlerinin artan ticaret hacmi nedeniyle azalangümrük oranlarından etkilenmediği gözlemlenmiştir. Gümrük Birliği uyumuçerçevesinde yapılan 1963'den beri yapılan tüm yasal altyapı değişiklikleri Türkiye'ninmüzakere döneminde ilgili alanlarda yapması gereken mevzuat uyumunukolaylaştıracaktır.Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı siyasi ve ekonomik kararı olan GümrükBirliği'nin, siyasi irade eksikliği, ilgili karar alma mekanizmalarında yer alınamaması,mali yardımların siyasi nedenlerle engellenmesi gibi negatif yönlerine rağmen, incelenenparametreler ışığında Türkiye ekonomisine zarar verdiğine dair bir bulguyarastlanmamıştır. Sonuç olarak, Gümrük Birliği'nin Türkiye'ye siyasi yarardan çokekonomik yarar sağladığı ve ekonomiyi genel olarak olumlu etkilediği belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
1ABSTRACTThe purpose of this thesis is to study the effects of EU-Turkey Customs Union onTurkish Economy in terms of selected parameters and to make a general evaluation onwhether it is effective for Turkey or not. In the thesis, first, regional integrations andcustoms union theories are briefly examined, then the development of relations betweenEU-Turkey is detailed and finally the effects of customs union is discussed, with anadditional part covering the effects of customs union on automobile and textile clothingsectors.Customs union is often narrowed down to foreign trade. The effects of customsunion is discussed under the headings of foreign trade, FDI, financial aids, competitionand other parameters like effects on way to membership, technical barriers on trade,intellectual property rights and public income.Turkey benefited from Customs union in terms of foreign trade. The trade deficitwith the EU decreased, Turkey?s export to EU increased and no trade diversion occurredwith third countries.FDI inflows to Turkey did not increased as expected after Customs union due tolack of necessary stable political and economic environment and lack of legalinfrastructure.Turkey did not receive enough financial aid after Customs union, yet resourcesallocated blocked due to political reasons rather than economic reasons.Competition environment in Turkey developed via the Customs union, which in turnincreased both producer and consumer utility.2Turkey has not yet completed legal alignment on technical barriers to trade. IPRsconsciousness is improving due to Customs union harmonization. Public income did notdecreased because the decrease in tariff rate is compensated with the increase in totaltrade. All the adjustments that Turkey has been making since 1963 will ease thenegotiation process in the related chapters.There is no serious evidence under the light of parameters discussed that Customsunion, most sophisticated economic and politic action taken by Turkish Republicthroughout her history, hurt Turkish economy even though the existence of negativeissues like absence of political willingness, no representation in the decision-makingmechanisms, aid blockings based on political reasons. Consequently, it seems thateconomic benefits outweigh results raised from political issues and overall effect ofcustoms union on Turkish economy is positive.