Tarımsal işletmelerde kullanılan sulama makinaları ve sistemlerinin teknik özellikleri ve genel sorunlarının belirlenmesi
Determination of technical properties and usual problems of irrigation machinery and systems used in agricultural farms
- Tez No: 377534
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAVDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma Manisa ili Salihli ilçesindeki mahallelerin sulama makineleri ve sistemlerinin teknik özelliklerini belirlemek ve bunun yanında tarımsal yapı, tarımsal mekanizasyon düzeyi ve işletmelerde kullanılan sulama makinelerinin genel durumunu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla ilçede 35 mahalle gezilmiş ve 119 tarımsal işletmede anket çalışması yürütülmüş, çalışmada 134 adet sulama pompası ve bu pompaların kullanılmakta olunduğu araziler konu edilmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü tarımsal işletmelerde en fazla bağ ve zeytin yetiştiriciliği yapıldığı tespit edilmiş, en yaygın sulama sistemi olarak damla sulama sistemi kullanıldığı tespit edilmiş ve en yaygın sulama makinası olarak dalgıç tip derinkuyu pompası olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerde dalgıç pompa başına 57,26; santrifüj pompa başına 95,96; milli pompa başına 43,33 dekar sulanan alan tespit edilmiştir. İşletme başına 1,12 adet sulama makinası ve 0,873 adet traktör düştüğü tespit edilmiştir. Kullanılan elektrikli santrifüj pompalarda pompa başına ortalama 11.293,78±15.534,93 kW, elektrikli dalgıç pompalarda pompa başına ortalama 8.315,16±9.295,25 kW, elektrikli milli pompalarda pompa başına ortalama 6.261,14±9.285,08 kW, termik santrifüj pompalarda pompa başına ortalama 312,00±105,13 kW sezonluk enerji tüketimi olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü arazilerde sezonluk 2.855.253,05 m3 sulama suyu sarfiyatı yapıldığı belirlenmiştir. Üreticilerin verdiği bilgiler ve arazilerde yapılan çalışmalar doğrultusunda mahalle bazında hatalı dalgıç pompa seçimleri ve hatalı basınçlı sulama sistemi tasarımları tespit edilmiştir. Üreticilerin kullanmakta olduğu pompaların ve bunlarla ilişkilendirilmiş elektrik motorlarının arıza yapan kısımları tespit edilmiş ve olası arıza veya yıpranma sebepleri detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the technical properties of irrigation machinery and systems, agricultural mechanization level and also the conditions of the irrigation machinery used in the farms. For this purpose, 35 district were visited and 119 surveys were conducted including 134 irrigation pumps and the lands on which these pumps were used. Vineyard and olive are the primary produces grown on the farms included in the study. The most common irrigation system was determined to be the drip irrigation while the most common irrigation machinery was determined as the submersible deep well pump. In the farms included in the study, unit irrigated land was 57,26 da per submersible pump, 95,96 da per centrifugal pump, 43,33 da per shaft deep well pump. Seasonal average energy consumptions for the pumps included in the study were determined as follow; 11.293,78±15.534,93 kW for centrifugal pumps driven by electricity, 8.315,16±9.295,25 kW for submersible pumps driven by electricity, 6.261,14±9.285,08 kW for shaft deep well pumps driven by electricity and 312,00±105,13 kW for centrifugal pumps driven by thermic enginees. Amount of yearly irrigation water used in the area included in the study was 2.855.253,05 m3. Some erroneous submersible pump selections and pressure irrigation system designs were determined based on the information obtained from the farmers and investigations in the area. Broken parts of the pumps and electrical enginees used by the farmers were determined and the possible causes of breakdown and wearing were discussed.