High Born contents in Aquifer systems of Salihli-Alaşehir plaıns
  1. Tez No: 29876
  2. Yazar: UFUK IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
VI ÖZ Gediz Grabeni doğusundaki alanda yapılan bu çalışmada kaya birimlerinin litolojik ve hidrojeolojik özellikleri ile yeraltısuyundaki doğal kirlenmeler ve özellikle bor problemi incelenmiştir. inceleme alanında litolojik ve hidrojeolo jik özellikleri birbirinden farklı 3 ayrı kaya birimi ayırtlanmıştır. Bölgenin temelini Paleozoik yaşlı metamorfik kayaçlar oluşturur. Şist, gnays ve metakuvarsitlerden oluşan metamorfik kayaçların bazı kesimleri kataklastik metamorfizma geçirmiştir. Bu temeli Neojen yaşlı tortul kayaçlar açısal uyumsuzlukla üstler. Çakıltaşı, kumtaşı, siltaşı, kiltaşı ve marnlardan oluşan bu birim ile metamorfik kayaçların dokanagı, alanın güney kesiminde faylanmıştır. Halosen-Güncel yaşlı alüvyonlar ise tüm bu kayaçları açısal uyumsuzlukla üstler. inceleme alanını oluşturan Gediz Grabeni kuzey kesimi pasif, güney kesimi aktif bir yarım grabendir. Çalışma alanında yeraltısuyu beslenmesi ve depolanması açısından en önemli birim alüvyondur. Neojen yaşlı karasal tortullar içerdikleri killi seviyeler nedeniyle yeraltısuyu beslenmesi açısından yetersizdir. Metamorfik kayaçlardan mermerler ise yöredeki sıcak ve mineralli suların hazne kayasını oluşturur. inceleme alanındaki en önemli hidrojeolojik problem yeraltısuyundaki ve topraktaki bor kirliliğidir. Kirlenme alanlarının saptanması amacıyla yöreden alınan sistematik su örneklerinin kimyasal analizleri sonucu özellikle sıcaksuların soğuk akiferi etkilediği yerlerde Turgutlu Karaköy, Akköy, Salihli Allahdiyen çevresinde, ayrıcada Salihli Durasıllı ve Alaşehir Dereköy, Matar da tehlike sınırlarının üzerinde bor tespit edilmiştir. inceleme alanındaki bor problemine hidrojeolojik yönden çözüm, sulama suyunun Sarıgöl Ovası yeraltısuyundan sağlanması ve Avşar 2 Barajının yapım çalışmalarına da hız verilmesidir.
Özet (Çeviri)
VI 1 ABSTRACT In this study the lithology o-F the rock units and the hydrogeological characteristics and natural contamination of the groundwater, especially by boron, is researched in the study area which is located east o-F the Gediz graben. Lithologic and hydrogeologic characteristics o-F the research area are differentiated by three different rock units. Paleozoic aged metamorphics form the basement. The metamorphic rocks consist of; schist, gneiss, and metaquartzi tes, and some areas are effected by cataclastic metamorphism. The Neogene aged sedimentary rocks cover this basement angular discordantly. In the southern section of the research area, the metamorphic rocks contact this unit, which consists of conglomerates, sandstone, siltstone, mudstone, and marls, is faulted. Holocene-recent aged alluvians cover all of these units angular discordantly. The study area is located within the Gediz graben. In this area the northern section is passive and the southern section is active. The Gediz graben is considered an undeveloped graben. The alluvians are the most important unit in the study area for groundwater supply and storage. Neogene aged terrestrial sediments are poor suppliers of groundwater because of the clay levels within it. Marbles, which are one of the metamorphic rock units in the area, is a reservoir rock for the hot and mineral spri ngs. The most important hydrogeologic problem for the groundwater and soil in the study area is boron contamination. The systematic chemical analysis results of the samples from the research area, which were taken to determine the polluted areas, were obtained from areas where hot springs effected the cold water aquifers. These areas are; in Turgutlu, Karaköy, Akköy; in Salihli, the area surrounding Allahdiyen and Durasıllı; and in Alaşehir, Dereköy and Matar show dangerous levels of boron contamination. The hydrogeological solution for boron in the study area is to obtain irrigational waters from Sarıgöl plain's groundwater sources and increase the construction of Avsar II Dam out put.