Toplam kalite yönetiminde istatistiksel süreç kontrolünün önemi ve bir demirdöküm işletmesinde uygulama
The importance of statistical process control in total quality management and an application in an iron casting company
- Tez No: 187573
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETTOPLAM KAL TE YÖNET M NDE STAT ST KSEL SÜREÇKONTROLÜNÜN ÖNEM ve B R DEM RDÖKÜM LETMES NDEUYGULAMAYILDIRIM, Serayletme Ana Bilim DalıOsmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2006Danı man: Yrd.Doç.Dr. Hüseyin GÜRBÜZBu çalı manın amacı, Toplam Kalite Yönetimi'nde istatistiksel süreçkontrolünün önemini ortaya koymaktır. Üretimde kullanılan kum de erleri üzerindeyapılan gaz geçirgenli i ile ilgili süreç kontrol çalı malarında spesifikasyon dı ındakalan de erler tespit edilerek, kaliteyi artırıcı önlemlerin zamanında alınmasısa lanmı tır.Bu çalı manın verileri, Bilecik ili sınırları içinde yer alan ToprakDemirDöküm A. .'den alınmı tır. Uygulamada yapılan düzeltme i lemlerinde nitelikkontrol tabloları ve De i ken (Ölçülebilir) Kontrol Grafikleri'nden yararlanılmı tır.Çalı manın sonuçlarına göre, Toprak DemirDöküm A. .'de üretimdekullanılan kum de erlerinde gaz geçirgenli i parametresi için yapılan istatistikselsüreç kontrol çalı ması sonucunda spesifikasyon de erleri dı ında kalan de erlertespit edilip; düzeltici çalı malar yapılarak sürecin kontrol altına alındı ıgörülmü tür.ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE IMPORTANCE OF STATISTICAL RPOCESS CONTROL IN TOTALQUALITY MANAGEMENT AND AN APPLICATION IN AN IRON CASTINGCOMPANYThis study aims to reveal the importance of statistical process control in TotalQuality Managemenet. In process control studies related with gas permeability in soilvalues used in production, the values out of spesification were detected and thisensured to take precautions that would promote the quality previously.The data used in this study was collected in Toprak DemirDöküm A. .located in the province of Bilecik. For the corrections in this study, quality controltables and Variable (Measurable) Control Graphics were used.According to the findings of this study, as a result of the statistical processcontrol studies for gas permeabilty parameter in soil values excluded fromspecification values were determined and with reformative corrective actions theprocess was taken under control.iii