Özel alt sınıflara toplumsal uyum becerilerinin kazandırılması sürecinde grafik resimleri ile piktogramların eğitime katkısı ve bir uygulama önerisi
The participation of pictograms and picture in education and a practical propose in the process of making mentally defective studens that can be educated have social adaptation skills
  1. Tez No: 187574
  2. Yazar: TANER AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın amacı; Eğitilebilir düzeydeki zihinsel engelli öğrencilere ,toplumsal uyum becerilerinin kazandırılması sürecinde piktogramlarla yapılan görseleğitimin, kalıcılığının ve etkilerinin araştırılmasıdır.Araştırmanın deseni tek denekli deneysel desenlerden çoklu başlama düzeyideseninin bir çeşidi olan çoklu yoklama desenidir.Araştırmada denekler arası çokluyoklama deseni kullanılmıştır.Araştırmanın deneysel denekleri: 2003-2004 Eğitim Öğretim Yılında Aksarayili, Ortaköy ilçe merkezindeki İstiklal İlköğretim Okuluna, Kırşehir il merkezindekiGazi İlköğretim Okuluna ve Ankara il merkezindeki Demetevler İlköğretimOkuluna, devam etmekte olan, toplam 15 Öğrenciden oluşmaktadır.Araştırma verilerinin toplanabilmesi için;Öğrencilerin başlama düzeyi tespitedilip, 6 aşamada sağaltımlar yapılarak, sonuçlar grafiksel verilere dönüştürülüp,karşılaştırılmıştır.Uygulama 13 oturumda, 6 ay boyunca sürdürülmüştür. Ayrıcaailelerin, sosyal çevrenin ve sınıf ortamının etkilerini değerlendirmek için, anketleruygulanmıştır. Araştırma verileri grafiklerle gösterilmiş ve grafikler niteliksel olarakayrı ayrı yorumlanmıştır.Araştırma bulguları; toplumsal uyum becerilerinin piktogramlarla yapılaneğitimi sonucunda , Öğrencilerde olumlu davranış değişikliği gözlemlenmiştir.Diğer bulgular, Zihinsel engelli Öğrencilerin eğitimlerini ilk sırada aileleri, dahasonra sınıf öğretmenlerinin etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca zihinsel engelliöğrencilerin Resim ve İş- Eğitimi derslerinde kendilerini daha iyi hissettikleri vedaha iyi ifade ettikleri, uygulamalı sağaltımlar sırasında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the participation ofpictograms in the process of making mentaly defective studens that can be educatedhave social adaptation skillsThe Research desing used in this study is multiple probe desing acrosssubjects a variation of the multiple baseline desing.The experimental proved persons consist of 15 students attending toİstiklal Primary School in the centre of the Ortaköy , in Aksaray, to Gazi PrimarySchool in the centre of Kırşehir and to Demetevler Primary School in the centreof Ankara.To get the research datum, the students starting level is determinet andthey are cured in the 6 phase then the results are transformed to graphical datumand compared in addition. The practice was completed in 13 sittings in 6 months,an investigation is made in order to realize the effeect of family, enviroment andthe glas atmosphere on the students . the research datums are showed in graphicsand also the graphics are explained qualitatively.Research findings; in the enol of the education with pictographs , it isobserved that the students changed their behaviors. Other findings ;the educationof mentally defective students is affected at first from their families then fromtheir teachers. Moreover during the practice it is observed that mentally defectivestudents feel themselves fine and explain their thoughts very well in the lessonart and handicraft.