İslam özürlüler Hukuku
Islamic handicappeds Law
- Tez No: 187614
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT DALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
VIÖZETBu çalışmada modern özür anlayışı ile slâm hukuk usûlündeki özür kavramısentezlenerek ele alınmıştır.Modern dünyada özürle ilgili kavramlardan yaygın olarak kullanılanlara vegünümüzde kabul edilen özür çeşitlerine değinilmiş olup gerek dünyada gerekseTürkiye'de özürlülerle ilgili yapılan çalışmalara yer verilmiştir.Özürlülerin slâm hukukundaki yerini tespitte karışıklığa sebep olmamak için konuslâm hukuk usûlünde ve slâm hukukunda olmak üzere iki ayrı bölümde incelenmiştir.slâm hukuk usûlü perspektifinde özürlüler; ehliyet ve ruhsat açısından elealınmıştır.slâm hukuku açısından ise; hem klasik dönemde oluşan hem de muasır dönemdekislâm hukuk literatürünün taranması neticesi olarak ibadet hükümleri yanında aile hukuku,ticaret hukuku ve ceza hukuku alanlarındaki özürlülerle ilgili hükümler tespit edilerek, ayrıbaşlıklar altında tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIIABSTRACTIn this work, modern handicap understanding and the handicap concept in Islamiclaw procedure is considered by being synthesized.n modern world, the concept which are commenly used for handicap and thevarious handicaps that are accepted today are mentioned. t also includes the works whichare related to the handicappeds both in the world and in Turkey.n order not to cause confusion about determining the place of the handicappeds inslamic law, this subject is studied in two different parts as slamic law and slamic lawprocedure.n slamic law procedure prespective; the handicappeds are considered from theviews of competence and permission.As for slamic law prespective; as a result of being scanned slamic law literatürethat is formed both in classical era and contemporary period, the rules related to thehandicappeds in the fields of family law, trade law and criminal law besides theworshipping rules are determined and are classified under different headlines.