Sekizinci sınıf öğrencilerinin fotosentez ve solunum konularını kavramalarına ve fene karşı tutumlarına çoklu zeka modelinin etkisi
The effect of multiple intelligence model to the understanding of photosynthesis and respiration subjects and attitude to science of eighth class students
  1. Tez No: 187628
  2. Yazar: FATMA NUR DİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sekizinci Sınıf Öğrencilerinin Fotosentez Ve Solunum Konularını Kavramalarına VeFene Karşı Tutumlarına Çoklu Zeka Modelinin Etkisi(Yüksek Lisans Tezi)Fatma Nur DİLEKGAZİ ÜNİVERSİTESİEĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim, 2006Bu çalışmanın amacı, ?Sekizinci Sınıf Öğrencilerinin Fotosentez Ve SolunumKonularını Kavramalarına Ve Fene Karşı Tutumlarına Çoklu Zeka ModelininEtkisi?ni araştırmaktır.Araştırma, deneysel bir çalışma olup, 2004-2005 öğretim yılının II.Döneminde Ankara Gülen Muharrem Pakoğlu İlköğretim Okulu sekizinci sınıftaöğrenim gören 60 öğrenci ile dört hafta süresince yürütülmüştür.Araştırmanın örneklemini temsil edecek olan, birbirine denk deney ve kontrolgrupları rasgele yöntemlerle seçilmiştir. Araştırmanın kontrol grubundakiöğrencilerle geleneksel öğretim yöntemine göre ders işlenirken, deney grubundakiöğrencilerle Çoklu Zeka Kuramına dayalı öğretim etkinliklerine göre dersişlenmiştir.iiiAraştırmanın başlangıç aşamasında, deney ve kontrol gruplarındakiöğrencilerin ön bilgilerini tespit edebilmek için `Ön Bilgi Testi', konuyla ilgilikavramsal algılamalarını tespit etmek için `Başarı Testi' ve öğrencilerin FenBilgisi'ne karşı olan tutumlarını tespit etmeye yönelik `Fen Bilgisi Tutum Testi'uygulanmıştır. Uygulama sonunda Geleneksel Öğretim Yöntemi ile Çoklu ZekaKuramının öğrenci başarısına ve fene yönelik tutumları üzerine etkisini tespit etmeyeyönelik `Başarı Testi' ile `Fen Bilgisi Tutum Testi' son test olarak uygulanmıştır.Tüm uygulama ve dersler araştırmacı tarafından yürütülmüştür.Araştırma süresince elde edilen verilerin değerlendirilmesinde bilgisayarSPSS (Statistical Package for Social Science) programı kullanılmıştır. Araştırmanınhipotezlerini test etmek için t-testi analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen veriler ve bu veriler doğrultusunda yapılanistatistiksel analizler neticesinde, Çoklu Zeka Kuramının sekizinci sınıföğrencilerinin fotosentez ve solunum konularını kavramalarına anlamlı bir katkısağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Multiple Intelligence Model to the Understanding of Photosynthesisand Respiration Subjects and Attitude to Science of Eighth Class Students(Master of Science Thesis)Fatma Nur DİLEKGAZI UNIVERSITYEDUCATIONAL SCIENCES INSTITUEOctober, 2006The purpose of this study is to investigate the effect of multiple intelligencemodel to the understanding of photosynthesis and respiration subjects and attitude toscience of eighth class students.This study which is an experimental research has been performed for fourweeks with 60 students who are eighth class students of Gülen Muharrem PakoğluSecondary School in Ankara during the second semester of 2004-2005 academicyear.The equivalent experimental and control groups that will show the examplesof the research are randomly selected. While the lessons are performed traditionallyto the students which are in the control group, the lessons are performed according toteaching techniques based on multiple intelligence theory to the students that are inthe experimental group of research.vIn the early stage of the research, ?PreKnowledge Test? is used to decide thepreknowledge status of the students in the experimental and control groups, ?SuccessTest? is used to decide conceptual cognition related to subjects and ?Science AttitudeTest? is used to decide the attitude of the students to science. At the end of the study,?Success Test? and ?Science Attitude Test? are used as final tests to decide theeffects of Traditional Teaching Methods and Multiple Intelligence Theory tostudents? success and attitude to science. All of the lessons and applications areperformed by the researcher.SPSS (Statistical Package for Social Science) computer software is used toevaluate the results gained from the research. T-test analysis is used to test thehypothesis of the research.It is seen that according to the results of the research and the statisticalanalysis of these results, Multiple Intelligence Theory adds a considerable amount ofgain to the understanding of photosynthesis and respiration subjects of eighth classstudents.