AB ülkelerinde mesleki eğitim sistemlerine ilişkin yaklaşımlar ve Türkiye için uyum analizi
Approches to vocational education and training systems in eu countries and analysis for the adaptation in to the EU
  1. Tez No: 187627
  2. Yazar: FEDEN KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Eğitim, tüm toplumların ekonomik, teknik, sosyal, kültürel ve politikgelişmelerini doğrudan doğruya etkilediği için, toplumların önde gelen sorunlarındanbiri olmaktadır. Her toplumun, eğitimini kendi ihtiyaçlarına göre düzenlemesigerekir. Bu düzenlemeler, ihtiyaçlar değiştikçe zamana göre yeni biçimler almakzorundadır.Buna rağmen, esaslı bir eğitim kolayca değişmeyen temel felsefe ve ilkeleredayanmalıdır. Genel eğitim, ?Eğitimin Evrensel Amaçlarıyla Türk Millû EğitimininGenel Amaçlarına? uygun bir felsefeye dayandığı halde; meslekû eğitim, bunlarınyanı sıra sosyal, ekonomik ve teknolojik nedenlerle felsefeye uygun olmalıdır.Türkiye'nin ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi için orta kademenitelikli elemandan profesyonel uzmanlara kadar her düzeyde işgücüne ihtiyaçvardır. Bu ihtiyaçları karşılayabilecek işgücünün eğitimi, sosyal, sayısal ve okur-yazarlık becerileri yanında çözümsel düşünme, problem çözebilme ve ekipçalışmasında rol alma yeteneklerini de kapsamalıdır. Söz konusu ihtiyaçlarısağlayacak güçlü bir eğitim sistemi bulunmamaktadır.Meslekû ve teknik eğitim, oldukça farklı meslekû alanlarda ve kompleksyapıdadır. Mevcut mesleklerin sürdürülmesiyle birlikte; işgücü nitelikleri,mesleklerin yapısı ve işyerlerinin organizasyonunda olası değişiklikleröngörülmektedir. Ekonomik ve teknolojik değişiklikler bazı mesleklerin yokolmasına, bazılarında değişiklikler yapılmasına ya da yeni mesleklerin ortayaçıkmasına neden olmaktadır. Bu durum, önümüzdeki yıllarda daha fazla yetişkininyeniden eğitimini gündeme getirmektedir. Çünkü süreklilik halini alan değişiklikler,birçok işgücünün meslekû yeterliklerini modası geçmiş hale dönüştürmektedir.Gelişmiş toplumların yapılandırılmalarında meslek edinme önemli birnoktadadır.Devlet başta olmak üzere bir çok kuruluşun ancak, mesleki faaliyettebulunan insan gücü yaşayabildiği gerçeğini bilmektedirler.Bu toplumlarda meslekdalları doğru oranda dağıtılmıştır. Bunun için de her kuruluşta yeterli iş gücübulunmaktadır.Avrupa Birliğinde eğitim ve özellikle mesleki ve teknik eğitim büyük önemtaşımaktadır.Avrupa Birliği genç nüfusa yönelik oluşturduğu programlarla hayataatılmaya hazırlık evresinden iş hayatına kadar olan süreçte yapması gerekençalışmaları finanse ederek, onların üretime katkıda bulunmalarını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Education has become one of the problems of a prime importance in everysociety since it directly impacts economic, technical, social, cultural and politicaldevelopments. Each society should tailor education according to its own needs. Sucharrangements education is subject to have to take new forms `n order to keep upwith the time, as needs are in a constant state of change.Nevertheless, the principled education must rest on immutable fundamentalphilosophy and principles. Although general education relies on a philosophy, whichis suitable to ?Universal Goals of Education and General Goals of Turkish NationalEducation?; vocational education, right along with considerations raised above, mustbe conformable to the philosophy for social, economic, and technological reasons aswell.In order for Turkey to attain its economic development goals, there is the feltneed for workforce at all levels ranging from middle-echelon qualified workers tohighly qualified professional experts. The education and training of the workforce tomeet these needs should comprise increasing not only social, numerical andmathematical, and literacy skills, but also analytical thinking, problem solving andcompetency of taking part in teamwork skills. However, there is no such a potenteducation system to meet the needs in question.Vocational and technical education has a complex structure with variousdifferent vocational fields. While existent vocations are maintained, it is anticipatedthat there will be potential changes in characteristics of workforce, structure ofvocations, and organization of work places. Economic and technological changescause some vocations and occupations to vanish, some to be altered, or some toemerge. Such a situation makes reeducation of adults in the years ahead a currentissue, because changes that have been continual make qualifiedness of manyworkforces out of fashion.Vocational attainment is at an important point in the structuration ofdeveloped societies. State before all else and a lot of institutions and organizationsare aware of the fact that they exist only with workforce engaging in vocationalactivities. In these societies division of vocational branches takes place in correctproportions. For that reason, there exists adequate workforce in each organization aswell.European Union attaches great importance to education, especially tovocational and technical education. EU has launched a series of programs withparticular focus on vocational training of young people to help them contribute tothe production through financing necessary activities to be taken in the process oftransition from the preparatory stage of beginning to make a living to working life.