Hastanelerde kurumsal kimlik uygulamalarının hastalar tarafından algılanmasına yönelik bir araştırma
A research on patients' perception of corporate identity applications in hospitals
  1. Tez No: 187630
  2. Yazar: AYŞEN AKBAŞ TUNA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
iÖZETHastane işletmeleri arasında, özellikle son yıllarda özel hastane sayısının daartmasıyla yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Hastanelerin en önemli amaçları; markadeğerini yükseltmek, iyi bir imaj oluşturmak, toplumla ve kurum çalışanlarıylailetişimde başarı sağlamak ve bu yolla pazar payını arttırmaktır. Kurumsal kimlikçalışmaları; kurum felsefesi, kurumsal davranış, görsel kimlik, kurumsal dizayn,kurum kültürü ve kurum imajını içeren çok boyutlu bir çalışma olduğundan,hastanelerin söz konusu amaçlarına ulaşmasında önemli bir araç haline gelmektedir.Çalışmanın amacı; hastaların, hastanelerin kurumsal kimlik çalışmalarınıalgılamalarını değerlendirmek ve hastanelerin kurumsal kimlik çalışmalarıyla ilgilieksikliklerini ortaya koymaktır. Araştırmada, veri toplama tekniği olarak anketyöntemi kullanılmıştır. Hastaların kurumsal kimlik algılamalarını belirlemek içinhazırlanan anket formu, Ankara'da yaşayan hastalara, tedavi oldukları hastanelerdeuygulanmıştır. Araştırmanın evreni, Ankara'da yaşayan potansiyel hastalaroluşturmaktadır. Çalışmada 400 anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler frekansanalizi, ANOVA, ki-kare ve T testi yapılarak yorumlanmış ve tablolaştırılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, hastalar devlet hastanelerinin kurumsalkimliklerini dış görünüş, çevre düzenlemesi, logo, slogan, internet sayfası ve renk ileilgili konularda zayıf olarak değerlendirmektedir. Özel ve üniversite hastanelerindebu konular başarılı olarak algılanmakta olup; her iki grubun da eksik kaldığı noktalarbulunmaktadır. Hastaneler, başarısız oldukları kriterler çerçevesinde çalışmalaryapmalı ve hastaları üzerinde üst düzey memnuniyet sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTThere is an intense competition between medical enterprises especially due tothe increase in the number of private hospitals in recent years. The most importantobjectives of hospitals are to increase the brand value, to establish a good image, togain success in communication with the society and with the personnel, and thus toincrease their market share. The corporate identity research has become an importantinstrument for hospitals to realize the said objectives as it is a multidirectional effortembracing corporate philosophy, corporate behavior, visual identity, corporatedesign, corporate culture, and corporate image.The target of the research is to measure how it is perceived by patients andhospitals and to find out the deficiencies of hospitals as regards to the corporateidentity endeavor. As a data gathering method, the public survey technique has beenutilized in the research. The survey form prepared in order to determine the patients?perception of corporate identity has been applied to patients living in Ankara in thehospitals where they have been treated. The scope of the research is accepted tocover the potential patients living in Ankara. 400 public surveys have been applied inresearch Then, the findings out of this work have been assessed by performingfrequency analysis, ANOVA, chi-square and T tests and been formed into tables.According to the results of the research, the patients see the corporate identityof state hospitals as weak in outside appearance, environmental design, logo, slogan,web page, and color aspects. While private and university hospitals are regarded assuccessful in same aspects they still have deficiencies in some areas. Hospitals haveto work in the framework of the criteria where they are unsuccessful and provide ahigh level satisfaction for their patients.